Inspiracje estetyką lat 20. i 30. XX w. znów powracają we współczesnym wzornictwie – zarówno w projektach budynków, mebli, oświetlenia, jak i trwałych elementów wyposażenia, takich jak np. płytki ceramiczne. I tak jak prawie 100 lat temu – obecnie równie ważna jest tak wizualna strona, jak i najwyższa jakość i funkcjonalność rozwiązań. Przyjrzyjmy się kilku propozycjom, nawiązującym do międzywojennego designu.
Lata dwudzieste, lata trzydzieste… dla projektantów są dziś pretekstem!
Nic tak nie zdobi wnętrz jak ekskluzywne okładziny – np. piękne mozaiki inspirowane estetyką lat 20. i 30. XX wieku
Współczesne aranżacje nawiązujące do ubiegłowiecznego modernizmu doceniają rolę przestrzeni (rozumianej jako dużą ilość „niezajętego” miejsca), proste, funkcjonalne formy, stonowane barwy, rytmiczne wzory, a także ograniczenie liczby dekoracji. Jeśli natomiast elementy dekoracyjne mogą pełnić funkcje praktyczne, wówczas mają pełne prawo bytu. Jeśli do kultowego mozaikowego kształtu dodamy nieco nowoczesnego designu, z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać go między innymi we wnętrzach w stylu vintage, modernistycznym i nowoczesnym.
Mozaiki są uniwersalne – nadają się zarówno na ściany, jak i podłogi, do wnętrz i jako okładziny zewnętrzne. Dzięki temu możemy „zaszaleć”, wprowadzając je wszędzie tam, gdzie podpowie nam fantazja i ochota. Podpowiadamy, jak zaprosić je do naszych wnętrz.
1. Modernistyczny salon w starej kamienicy
Wysokie wnętrza starych kamienic warto urządzić ze smakiem; czerpanie z estetyki lat 20. i 30. ubiegłego wieku to dobry punkt wyjścia.
Stare, pięknie odrestaurowane kamienice wymagają traktowania przez projektantów wnętrz z wyczuciem i szacunkiem dla przeszłości. Przestronne, wysokie wnętrza, zdobione odrzwia i ramy okienne, zasługują na godne towarzystwo – dlatego trzeba tu zadbać o każdy szczegół. Warto pomalować ściany stonowanymi odcieniami żółcieni i szarości, a także dodać proste, poziome listwy ozdobne (oraz eleganckie listwy przypodłogowe). Jeśli do takiej przestrzeni pragniesz zaprosić ducha przeszłości i jednocześnie efektownie ją ozdobić, pomyśl o oryginalnej posadzce. Elegancka mozaika, ułożona w misterne wzory z drobnych „gorsecików”, pozwoli pięknie wydzielić przestrzenie funkcjonalne. Dzięki mozaikom wnętrze będzie szykowne, a jednocześnie bardzo praktyczne, gdyż drobne płytki ceramiczne są trwałe i doskonale poddają się wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym.
2. Ceramiczne dywany – nie tylko w starej kamienicy
Z maleńkich, barwnych ceramicznych „gorsecików”, można wyczarować szalenie efektowne, dywanowe wzory.
Mozaiki możesz układać w wyszukane, dywanowe formy. Stonowane barwy beżu i czekolady to doskonała baza dla aranżacji stylowego wnętrza. Mozaikowe gorseciki, ułożone w misterne wzory i obwiedzione na brzegach czekoladową ramą, przez kolejne dziesięciolecia będą zdobić Twoją przestrzeń – w zgodzie z duchem dawnych i zmieniających się czasów. I zawsze będą przywoływać klimat wysmakowanej elegancji.
3. Hol, przedpokój, klatka schodowa – szykownie i z klasą!
Przestronny korytarz i klatkę schodową możesz ozdobić atrakcyjnymi formami mozaikowymi; wykonana z nich posadzka przetrwa długie lata.
Jeśli cenisz międzywojenny design, a masz do urządzenia przestronny hol, przedpokój lub dużą klatkę schodową – rozważ zastosowanie gorsecikowych mozaik – na ścianach lub na podłodze. Pamiętaj, że mozaika ułożona w efektowne, misterne wzory (np. w barwną szachownicę), wykończona przy brzegach ciemnymi pasami, będzie bardzo mocnym akcentem dekoracyjnym. Jeśli zależy Ci na zachowaniu zasad dawnej elegancji, zadbaj o to, by pozostałe elementy wystroju były również najwyższej jakości, jednak by wizualnie nie konkurowały z mozaikowymi wzorami. Decydując się na ceramiczne, wzorzyste dywany, postaw raczej na neutralne barwy ścian. Tu sprawdzą się nawet tak mocne zestawienia, jak ciemny marmur (naturalny lub ceramiczny) na dole ścian, w połączeniu z jasną górą. Meble i sprzęty powinny być szlachetne, gustowne, a jednocześnie nie zabierać zbyt wiele miejsca. Celem jest uzyskanie ogólnego efektu ekskluzywnej przestronności. Oczywiście mile widziane będą żywe rośliny i oryginalne obrazy.
4. Nowoczesna łazienka z efektownym akcentem
Minimalistyczną czarno-białą łazienkę efektownie ozdobisz drobną, mozaikową szachownicą.
Tym razem pokażemy coś dla zwolenników minimalizmu i kontrastów black and white. Nawet w najnowocześniejszej łazience w przestrzeni publicznej, doskonale może się odnaleźć akcent retro – na przykład w postaci hipnotyzującej, czarno-białej posadzki z drobnych mozaikowych form. Zmiękczony kształt kostek (które nie są kwadratowe), wnosi nową jakość do surowych projektów. Białe płytki na ścianie w formie typowych „dwudziestek” (20×20 cm), podkreślą szlachetność posadzki. Na ich tle świetnie widoczne będą również loftowe, czarne baterie i lustra w metalowych ramach, a także industrialne lampy.
5. Klimat międzywojnia w przestrzeni publicznej
Surowy, loftowy charakter restauracyjnego wnętrza możesz „zmiękczyć”, wprowadzając subtelne, lekkie mozaiki rodem z estetyki międzywojennej.
Jeśli w gastronomicznej przestrzeni publicznej pragniesz przełamać nieco dominujący industrialny styl, śmiało sięgaj po elementy zaczerpnięte z modernizmu. Elegancja efektownych, ceramicznych gorsecików (ułożonych w regularne wzory w barwach chłodnego błękitu, beżu i gorzkiej czekolady), będzie doskonale kontrastować z surowością cegły na ścianie. Świetnie połączy się też z jasną, ceramiczną posadzką. Mozaikowe wzory jako główny akcent dekoracyjny, będą urozmaicać wystrój loftowego wnętrza z metalowymi, czarnymi lampami i drewnianymi meblami, wprowadzając nutę klimatycznej elegancji.
Subtelna kolorystyka i niebanalny kształt mozaikowych kostek sprawią, że wnętrze baru będzie miało to „coś”, co zatrzyma gości na dłużej.
6. Ogródek restauracyjny w stylu loftowo-modernistycznym
Ogródek restauracyjny zyska na ekskluzywności, jeśli posadzkę wykonasz z drobnych, efektownych mozaik, ułożonych w ceramiczne dywany.
Oryginalna posadzka może zmienić również charakter otwartej przestrzeni restauracyjnego ogródka lub domowego tarasu. Okazuje się, że typowo loftowe elementy – takie jak czarne ramy okien ze szprosami, metalowe krzesła i stoliki, a także mur z surowej cegły – doskonale współistnieją z mozaikową posadzką. Drobne gorseciki w kolorach bladoniebieskim, beżowym i brązowym, tworzą ozdobny ceramiczny dywan, dodając przestrzeni elegancji. A ponieważ mozaiki są odporne na mróz, deszcz, słońce oraz uszkodzenia mechaniczne, przez lata zachowają funkcjonalność i atrakcyjny wygląd.
PODSUMOWANIE
- Mozaikowe „gorseciki”, nawiązujące do estetyki lat 20. i 30. ubiegłego wieku, wracają obecnie do łask, dlatego warto wprowadzić je do aranżacji.
- Dzięki dodaniu do kultowego kształtu odrobiny nowoczesnego designu, mozaiki te doskonale odnajdują się we wnętrzach o różnej stylistyce – od vintage po nowoczesność.
- Gorsecikowe mozaiki uwielbiają towarzystwo prostych form i stonowanych barw; można dzięki nim wyczarowywać efektowne, rytmiczne wzory.
- Uniwersalność mozaik, ich walory techniczne, wytrzymałość i doskonała jakość sprawiają, że można je stosować wszędzie tam, gdzie zapragniemy uzyskać spektakularny efekt estetyczny.
- Misterne mozaiki, ułożone w ceramiczne „dywany”, oryginalnie zdobią miejsca z tradycjami (również te zabytkowe). Stonowane, komplementarne barwy mozaik pozwalają na twórcze eksperymenty aranżacyjne.
- Oryginalne mozaiki z powodzeniem ozdobią przestrzeń stylowych kamienic (zarówno salony, sypialnie i gabinety), jak i przestrzeń wspólną (np. strefy wejściowe, hole i klatki schodowe)
- Efektowne mozaiki doskonale sprawdzą się również w łazienkach prywatnych oraz toaletach obiektów użytku publicznego.
- Mozaikowe gorseciki sprawdzą się też jako oryginalna ozdoba pubów, barów i miejskich ogródków restauracyjnych.
Zostaw komentarz