Decyzja o sposobie ułożenia płytek ceramicznych bywa niekiedy tak samo istotna, jak wybór ich konkretnego wzoru. Sposób układania płytek wpływa bowiem na stylistykę i estetykę wnętrza. O ile układanie „zwykłych”, wyłącznie kwadratowych płytek jednakowego wymiaru zazwyczaj nie rodzi wielu wyzwań, o tyle kolekcje o zróżnicowanych formatach lub niestandardowych kształtach, otwierają przed odważnym projektantem wnętrz prawdziwe bogactwo możliwości. Dziś przyjrzymy się ciekawym połączeniom płytek, które tworzą pełną charakteru przestrzeń i sprawdzimy, w jaki sposób można je ułożyć.

Kwadrat i prostokąt – kształty ponadczasowe

Kwadraty i prostokąty – najbardziej podstawowe kształty dla ceramiki ściennej i podłogowej. Zachowują swoją ponadczasowość i wciąż są chętnie wybierane. Układanie takich płytek ceramicznych nie musi być wcale nudne – zestawiając je w urozmaicony sposób, możemy osiągnąć intrygujące efekty we wnętrzach.

Same kwadraty – kwadratowe płytki ceramiczne

Najbardziej typowy kształt i najprostszy sposób ułożenia „fuga w fugę” może być atrakcyjniejszy niż skomplikowane kombinacje. Rektyfikowane krawędzie płytek Naturstone sprawiają, że minimalna spoina między płytkami jest niemal niewidoczna, a całość tworzy jednolitą powierzchnię.

Kwadraty plus prostokątne płytki

Dwa podstawowe kształty wystarczą, by tworzyć arcyciekawe wnętrza. Łączenie kwadratów i prostokątów można zaplanować w taki sposób, by uzyskać wiele różnych efektów stylistycznych we wnętrzu. Przykłady ciekawych połączeń i ułożeń płytek widać na poniższym przykładzie.

Kwadraty o matowym wykończeniu z głęboką strukturą i duże prostokąty układane obok siebie, ożywią każdą przestrzeń.

Gra kontrastów barw i kształtów

Mieszanie barw oraz formatów – w ten sposób można zaprojektować niezliczoną liczbę kompozycji.

Parkietowe wariacje – układanie płytek na podłodze

Płytki ceramiczne o wyglądzie drewnianych desek można układać na rozmaite sposoby, nadając przestrzeni  nowoczesny lub klasyczny wymiar. Obok wciąż cieszących się powodzeniem układów równoległych, w cegiełkę czy tzw. wzór angielski, znów bardzo modne są klasyczne układy parkietowe – np. w jodełkę, szachownicę, drabinkę, czy wzory z kostką. 
Drewnopodobne płytki Trueland również pozwalają na urozmaicenie spokojnej przestrzeni poprzez zastosowanie płytek w dwóch szerokościach i kształtach. Co więcej płytki nie muszą królować wyłącznie na podłodze. Jeśli położymy je w innowacyjny sposób na ścianie, możemy uzyskać piorunujący efekt.

Drewnopodobne płytki Trueland również pozwalają na urozmaicenie spokojnej przestrzeni poprzez zastosowanie płytek w dwóch szerokościach i kształtach. Co więcej płytki nie muszą królować wyłącznie na podłodze. Jeśli położymy je w innowacyjny sposób na ścianie, możemy uzyskać piorunujący efekt.

Geometria starannie zaplanowana

Z płytek ceramicznych można projektować wyraziste, hipnotyzujące układy, przypominające np. modne dywany. Takie kompozycje sprawdzają się najlepiej w miejscach o jasno zdefiniowanym rozplanowaniu funkcji w pomieszczeniu.

Jasne tło wielkoformatowych płytek efektownie eksponuje „dywan”, ułożony z dużych grafitowych kwadratów i mniejszych dekorów.

A teraz – dla kontrastu z podłogowymi przykładami, ciekawa geometria na ścianie. Konsekwentnie „losowa” kombinacja czterech kolorystyk płytek, układanych na przemian w pionie i poziomie, tworzy zachwycający efekt.

Jednorodna podłoga z grafitowych kwadratów podkreśla „ścienne szaleństwo” wielkoformatowej geometrii.

Jedna grafika, różne formaty, nieograniczone możliwości

Jeśli zdecydujemy się na jednorodny wygląd płytek ceramicznych, zarówno na ścianie, jak i na podłodze, niekoniecznie grozi nam monotonia. Gdy zestawimy i ułożymy różne formaty płytek – na przykład bardzo duże kwadraty i mniejsze prostokąty na podłodze, a ścianę ozdobimy dodatkowo ciętą mozaiką – uzyskamy świeży, dynamiczny wyraz całego wnętrza.

Zróżnicowany układ płytek w kilku formatach na podłodze i ścianie, dynamizuje spokój kamiennej grafiki. Stonowane, klasyczne wnętrze pulsuje dzięki temu zabiegowi żywą energią.

Płytki heksagonalne i wariacje na ich temat

Doskonały kształt plastra miodu, występujący w naturze, możemy przenieść do własnej przestrzeni. Klinkierowe kolekcje oparte na heksagonach, są wzbogacone o trapezy, romby i połowy, co pozwala na ciekawe zabawy aranżacyjne, a nawet tworzenie złudzeń optycznych.

Podstawowe ułożenie heksagonalnych płytek jedna obok drugiej, samo w sobie jest bardzo efektowne. Jeśli dodamy do tego ciemniejsze wybarwienia fragmentów niektórych płytek i zestawimy je w sposób losowy z tymi jednokolorowymi, możemy pogłębić wyrazistość aranżacji.

Umiejętnie zestawione heksagony i romby wywołują hipnotyzujące złudzenia optyczne 3d.

Moc różnorodności

Dla otwartych na różnorodność inwestorów, dostępne są również opcje specjalne, umożliwiające płynne przejścia ze ściany na podłogę i kreatywne gry z kształtem, wzorem i barwą. Takie zestawienia wymagają odwagi, która jest nagradzana zachwytem gości i poczuciem idealnego kształtowania własnej przestrzeni.

Prostokąty, heksagony, trójkąty i drewniane słoje – razem tworzą spójną kompozycję.

Heksagony, duży format i betonowy wygląd

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym wnętrzu łączyć i ułożyć wielkoformatowe płytki ceramiczne imitujące beton, z geometrycznymi płytkami w kształcie heksagonów i drewnopodobną podłogą. Finalny efekt aranżacyjny może być konsekwentny i zgodny z najnowszymi trendami.

Modna łazienka łączy kontrastowe kształty, formaty i faktury.

Schody, schody, schody…

Schody to element o charakterze przede wszystkim funkcjonalnym. Muszą być wygodne, bezpieczne i pasować do reszty przestrzeni. Schody wymagają zatem szczególnej uwagi, by umiejętnie połączyć bezpieczeństwo dla użytkowników, a jednocześnie utrzymać standard aranżacji danego miejsca.

Dobrze ułożone schody to nie tylko antypoślizgowa powierzchnia. To również dbałość o wszelkie szczegóły, takie jak wykończenie narożników czy cokoły (na zdjęciu – z klinkierowej kolekcji Taurus).