Im mniejsza kuchenna przestrzeń, tym większej wymaga dyscypliny, konsekwencji i pomysłowości w planowaniu i urządzaniu. Liczy się dosłownie każdy centymetr kwadratowy – zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Każdy centymetr ma znaczenie funkcjonalne i estetyczne, a aranżacja kuchni o małej powierzchni stanowi nie lada wyzwanie. Sprawdź, jak mu sprostać i zaaranżować modną kuchnię w bloku!
Mała kuchnia z jadalnią. Wyłącznie to, co niezbędne. Kolekcja Brook marka Kwadro Ceramika.
Kuchnie w bloku – przede wszystkim funkcjonalność
Liczba osób na co dzień krzątających się w kuchni i tych, które trzeba nakarmić każdego dnia i od święta, częstotliwość gotowania oraz stopień komplikacji posiłków – to podstawowe sprawy, które warunkują dobór układu i wyposażenia kuchni. Niebagatelne znaczenie mają również zwyczaje dotyczące robienia zakupów i przechowywania zapasów, bo warunkują odpowiedni rozmiar lodówki i szafek „spiżarnianych”.
Mała kuchnia z jadalnią
Jeśli kuchnia w bloku ma pełnić dodatkowo funkcje codziennej lub okazjonalnej jadalni dla domowników i gości, warto zadbać, by kącik jadalny był wygodny i przyjemny.
Przykład aranżacji małej kuchni z wydzieloną przestrzenią jadalną.
Rozważenie wszystkich aspektów związanych z jedzeniem w domu znacząco zwiększa szanse na stworzenie kuchni marzeń – nawet w ciasnej przestrzeni w bloku.
Pomysł na oszczędność przestrzeni w małych kuchniach? Blat roboczy z funkcją stolika barowego! Liczy się przede wszystkim funkcjonalność.
Aranżacje małej kuchni – aspekty funkcjonalne:
- Przyjrzyj się uważnie każdemu kuchennemu akcesorium.
- Zrezygnuj ze wszystkiego, co nie jest absolutną koniecznością – np. z typowej płyty grzejnej na rzecz mniejszej, dwupalnikowej (zyskasz bezcenną przestrzeń roboczą na blacie); z wielkogabarytowego ekspresu do kawy (przepyszną kawę zaparzysz w małej kafeterce); oddaj lub wyrzuć sprzęty o dublujących się funkcjach.
- Ciesz się przestrzenią. Spraw, by nawet mała kuchnia w bloku była wygodna i pełna „oddechu”.
- Postaw na materiały łatwe w pielęgnacji. Płytki ceramiczne podłogowe, jak i ścienne pomogą Ci w utrzymaniu porządku.
Kącik jadalny w kuchni – praktyczna estetyka
Przestrzeń i styl życia wzajemnie na siebie oddziałują. W małej kuchni w bloku warto postawić na jeden wyrazisty akcent przykuwający uwagę. Może to być na przykład wzór zdobiący kącik jadalny. Dzięki niemu odwrócimy uwagę od prozaicznych czynności związanych z szykowaniem jedzenia, a wyeksponujemy przyjemność smakowania potraw i kameralnych rozmów przy stole. A jeśli dodatkowo wzór będzie odzwierciedlał nasze zamiłowanie do podróży czy kultury ulubionej części świata – będziemy się tu czuć naprawdę dobrze!
Jasne i przytulne wnętrze małej kuchni
Zazwyczaj im jaśniej w małych wnętrzach, tym przestronniej. Żeby jednak nie było nudno, warto zróżnicować monochromatyzm jasnych barw ciekawą fakturą. Gładkie fronty i mleczne szkło szafek będą świetnie wyglądać na tle ceglanej faktury. Dodatek drewna i metalu doda całości wyrazu. Nie bójmy się puścić wodzy fantazji, także przy aranżacji małej kuchni!
Ceglana przytulność w nowoczesnej kuchni. Kolekcja płytek ceramicznych Muro, Kwadro Ceramika.
Gra kontrastów w aranżacji
Kto powiedział, że w małej kuchni wszystko ma być jasne? Jeśli lubisz ciemne meble – śmiało je wykorzystaj. Pamiętaj jednak, by linia ciągu meblowego i sama forma mebli była w ogólnym wyrazie lekka, by nie przytłoczyć wnętrza. Kontrastowe zestawienie gładkich frontów z białymi lub beżowymi płytkami o delikatnej strukturze poszerzy optycznie Twoją kuchnię i doda jej elegancji.
Mała kuchnia nie musi być jasna. Subtelne rozjaśnienie, ciekawa struktura. Modne szare meble i płytki Nea, Kwadro Ceramika.
Uwielbiasz kontrasty? Biało-czarne gry i zabawy światłocieniem? Mała kuchnia w bloku nie ogranicza kontrastowych zestawień kolorystycznych, jednak trzeba znaleźć przeciwwagę dla ciemnych powierzchni, np. w postaci jasnych, prostych frontów. Popatrz na tę kuchenną aranżację: bryły mebli wręcz wtapiają się w ścianę, cały ich ciężar znika na tle wyrazistej barwy i ciekawej struktury płytek.
Bieli i czerń stanowią dla siebie idealne uzupełnienie – również w niewielkiej kuchni. Kolekcja Veo, Kwadro Ceramika.
Lubisz delikatniejsze zabawy barwą i strukturą? Postaw na zróżnicowanie neutralnych barw i faktur – drewna, bieli ścian i rysunku zdobień ceramicznych. Klasycznie i nowocześnie zarazem.
Kontrasty neutralnych barw, struktur i wzorów – nie bójmy się wprowadzić tych elementów także do małej kuchni, np. w bloku. Połysk bieli, prążek drewna i subtelna dekoracyjność płytek Enrica, Kwadro Ceramika.
Nowoczesna kuchnia w bloku – powrót geometrii
Geometria jest jednym z najmodniejszych obecnie trendów, inspirowanych m.in. wzornictwem lat 60. Geometryczne wzory możesz wykorzystać nawet w niewielkiej kuchni w bloku – ważne tylko, by zrobić to z umiarem. Jeden wyrazisty akcent dekoracyjny doda wnętrzu charakteru. Jeśli przesadzisz z ilością elementów wizualnych, które będą wzajemnie ze sobą konkurować, stworzysz wrażenie chaosu.
Geometryczne ożywienie w niewielkiej kuchni z oryginalnymi dekorami z kolekcji płytek Rubi, Kwadro Ceramika.
Projekt kuchni w bloku naprawdę może być modny i funkcjonalny, jeśli będziesz pamiętać o podstawowych zasadach:
- Funkcjonalność – wybieraj wyłącznie to, co koniecznie potrzebne i zarazem wystarczające, by zaspokoić podniebienia domowników i gości.
- Łatwość utrzymania w czystości – postaw na wygodny układ małej kuchni i dobrą jakość wyposażenia, by kuchnia lśniła czystością na co dzień.
- Wyważenie proporcji estetycznych w ilości zastosowanych barw, faktur i detali przykuwających uwagę.
I pamiętaj, że moda jest dla ludzi, a nie odwrotnie. Wybieraj to, co naprawdę Ci się podoba – inwestycja w kuchnię, nawet tą małą, będzie Ci służyć trochę dłużej niż nowe buty.
Planujesz urządzić swoją kuchnię? Więcej inspiracji znajdziesz na stronach: www.kwadroceramika.com/pl/produkty i www.paradyz.com/plytki/kuchenne.
Podjąłeś już decyzję? Sfinalizuj zakupy w firmowym e-sklepie www.sklep.paradyz.com.
Ja jestem mega zadowolony z tego, że moda na geometrię i faktury powróciła. Wypukłe kafelki czy wzorzyste tapety świetnie inspirują do działania we własnym domu. Fajny artykuł!