Partnerem w zabawie każdą strukturą jest światło. To od jego kierunku, natężenia i barwy zależą finalne efekty – zmienne w różnych porach dnia, gdy na trójwymiarowy wzór pada światło słoneczne lub starannie zaplanowane, jeśli w pomieszczeniu są wyłącznie sztuczne źródła oświetlenia. W poniższym artykule przyjrzymy się siedmiu wybranym pomysłom na zabawę strukturą we wnętrzach.
Myśląc o wykorzystaniu struktury, czy osiągnięciu efektu 3D na ścianie, nie od razu na myśl przyjdą nam płytki ceramiczne. A te potrafią nas zaskoczyć, bo odkąd technologie produkcji ceramicznej pozwalają na realizację najśmielszych pomysłów wzorniczych, płytki ścienne przybierają nie tylko rozmaite formaty (od maleńkich mozaik po olbrzymie płyty), ale i szalenie efektowne struktury Zależnie od stopnia wyrazistości, kształtów, głębokości, stopnia regularności – możemy osiągać rozmaite wrażenia wizualne i różne przestrzenne efekty 3D.
1. Strukturalne eco-efekty
Zabawy strukturą drewna przybierają różną formę – mogą dotyczyć faktury poszczególnych płytek, z idealnym odwzorowaniem usłojenia i charakterystycznych cech danego gatunku drzewa lub też sposobami układania ceramicznych „desek”.
Wprowadzając do jednego pomieszczenia różne kształty płytek od klasycznych prostokątnych po heksagony z tą samą strukturą otrzymamy unikalny efekt zróżnicowania i jednocześnie spójności w stylu.
Naturalna fototapeta na ścianie w sypialni harmonijnie współgra z łazienkowymi płytkami o wyglądzie drewna, w wersji gładkiej i w postaci geometrycznych struktur.
2. Szlachetna regularność geometrycznej struktury
Powtarzalne, geometryczne kształty przykuwają uwagę i hipnotyzują ludzkie oko. Biel i głęboka struktura, w połączeniu z subtelną powierzchnią odbijającą światło, mają moc wizualnego powiększania przestrzeni poprzez dodawanie jej głębi To dlatego takie rozwiązania aranżacyjne z powodzeniem można zastosować również w niedużych pomieszczeniach – pod warunkiem zastosowania odpowiednio dobranego oświetlenia.
Hipnotyzująca gra światłocienia płytkach sprawia, że klasyczna biel przestaje być nudna i nabiera ciekawej formy.

3. Geometria + biel po raz drugi
Regularna, zgeometryzowana struktura linii, neutralna biel i szlachetna powierzchnia szkliwa płytek ściennych mogą być punktem wyjścia dla stworzenia niebanalnej aranżacji modnej sypialni. Tak wyrazisty element sam w sobie będzie głównym akcentem dekoracyjnym wnętrza. Ściana o ciekawym efekcie 3D, zmieniającym się zależnie od pory dnia oraz barwy i natężenia światła, przestaje być zwykłym tłem, a staje się głównym bohaterem pomieszczenia.
Niebanalna ozdoba sypialni? Wystarczy jedna ściana z ciekawą strukturą, np. zgeometryzowanymi, uporządkowanymi liniami i prostokątami.
4. Black&White
Gra kontrastów to jeden z najmodniejszych trendów współczesnego projektowania. Kontrast bieli i czerni, zabawy w „negatyw-pozytyw” rodem ze świata fotografii i konsekwentne stosowanie wyrazistej struktury – to lubią nowoczesne wnętrza. Wypukłości nie muszą być jedynie akcentem dekoracyjnym, ale mogą stać się wszechobecną formą podstawową.
Kontrast bieli i czerni w łazience zawsze jest atrakcyjny – a na atrakcyjności zyskuje jeszcze, gdy monochromatyzm tych neutralnych barw wzbogacimy efektownymi fakturami i dodamy metaliczny, złoty akcent.
5. Cegła ponad wszystko!
Cegła jako element dekoracyjny, zarówno na zewnątrz budynków, jak i we wnętrzach, przeżywa obecnie swój złoty okres. Charakterystyczny kształt, dający poczucie porządku i bezpieczeństwa , stosowany jest w różnych odcieniach – od klasycznej czerwieni poprzez brązy, beże, żółcienie, szarości, pastele, granaty i szalenie modną biel. Światło – zarówno to naturalne, jak i sztuczne lubi regularność ceglanych prostokątów, pięknie się na nich załamując i podkreślając charakter miejsca. Forma cegły przez swoją ponadczasowość sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach.
Struktura cegły to jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat.
6. Strukturalny beton? Oczywiście!
Modny motyw betonu niekoniecznie musi występować w standardowej, płaskiej formie. Jego surowość, wzbogacona głęboką, ale delikatną linearnie strukturą, może nabrać zupełnie innego wyrazu. Umiejętne oświetlenie struktury sprawia, że we wnętrzu łazienki pojawia się głębia. Dynamiczny efekt można spotęgować kontrastowym kolorem i spokojem gładkich powierzchni dodatków.
7. Pałacowy szyk
Geometria, minimalistyczny beton, ceglana klasyka, czy styl eco funkcjonują obecnie równolegle z wciąż żywym, bogatym stylem pałacowym. Wielbiciele zdobionej klasyki również znajdą dla siebie ciekawe propozycje strukturalnych zabaw, podkreślających tradycyjny styl. Warto skupić się tutaj na dekoracjach, detalach, które podkreślą końcowy efekt. Kamienne tło płytek i odświeżone motywy florystyczne z pewnością zaspokoją gusta amatorów nieprzemijającej elegancji.
Pałacowa klasyka została umiejętnie podkreślona ponadczasowym kształtem kafli oraz wypukłościami.
PODSUMOWANIE:
- Struktura to jeden z najbardziej wyrafinowanych środków wyrazu dla projektantów wnętrz.
- Zabawa strukturą płytek ceramicznych opiera się przede wszystkim nagrze światłocienia, dlatego staranne projektowanie oświetlenia jest równie ważne jak wybór barw.
- Strukturalne gry mogą opierać się na różnych zasadach: kontrastu, podobieństwa, dominacji, akcentu dekoracyjnego, odwzorowania naturalnych powierzchni.
- Koła, fale, trójkąty, stożki, trapezy i inne formy geometryczne dają ogromne możliwości przestrzennych, strukturalnych efektów.
- Dawne, klasyczne formy, takie jak wypukłe inserta dekoracyjne, londony, cygara i kafle, wciąż mają swoich wielbicieli.
drewno, kamień, struktura, cegła, geometryczny, beton
Zostaw komentarz