Modne i bardzo praktyczne rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych łazienek. Kabiny zwane walk-in można bowiem co do centymetra dopasować do wymiarów i kształtu wnętrza. Kabina bez brodzika zyskuje coraz większą popularność.
Doskonała alternatywa dla tradycyjnych brodzików
Korzystając z gotowego akrylowego brodzika, musimy dopasować projekt do jego określonych wymiarów. W przypadku kabiny walk-in nie trzeba się o to martwić. Zamiast brodzika wykonuje się posadzkę wyłożoną płytkami ceramicznymi. Jest ona zlicowana z podłogą w pomieszczeniu.
Kabiny typu walk-in zyskują coraz większą popularność. Kolekcja Daikiri, Ceramika Paradyż.
Udogodnienia w montażu kabiny walk-in
Brodzik podłogowy wykończony płytkami łazienkowymi można wykonać w sposób tradycyjny: najpierw skuć powierzchnię przeznaczoną na brodzik, następnie w tym miejscu zrobić posadzkę cementową i wyprofilować w niej odpowiednie spadki. Potem zagruntować powierzchnię i wykonać hydroizolację z folii w płynie lub masy izolacyjnej. Konieczne jest zastosowanie odpływu – punktowego lub liniowego. Ten drugi typ odpływu ma większą płaszczyznę tzw. odbioru wody, a przy tym wygląda estetyczniej i zdecydowanie nowocześniej. Mogą to być modele proste lub kątowe do montowania w narożnikach, z pokrywami stalowymi lub przystosowane do wklejania płytek. Co istotne, dzięki nowoczesnym odpływom w brodzikach podłogowych kabin walk-in bardzo łatwo usunąć zanieczyszczenia gromadzące się w syfonie.
Odpływ liniowy prezentuje się estetycznie i wpisuje się w nowoczesny charakter łazienki. Kolekcja Orrios / Orrion, Ceramika Paradyż.
Stosowanie tej tradycyjnej metody wykonywania brodzików bezprogowych nie jest już jednak konieczne. Są bowiem dostępne gotowe płyty brodzikowe. Bardzo cienkie (o grubości nawet 40 mm) mają fabrycznie ukształtowane spadki, dzięki którym woda spływa do syfonu. Jak je montować? Kupujemy płytę z odpowiednim odpływem – liniowym lub punktowym, montujemy w podłodze oraz uszczelniamy za pomocą zaprawy i taśmy. Gotowa płyta brodzikowa pozwala na położenie płytek od razu po zakończeniu jej montażu, bez konieczności wcześniejszego gruntowania i nakładania dodatkowych izolacji.
Efektowne wykończenie, czyli kafle w kabinie walk-in
Jakość wykonania tego, co niewidoczne jest najistotniejsza, ze względu na późniejszy komfort użytkowania takiej kabiny walk-in oraz zabezpieczenie przed przeciekaniem czy wręcz zalaniem łazienki.
Jakość materiałów i wykonania kabiny typu walk-in ma ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Kolekcja Margarita, Ceramika Paradyż.
Jednak nie mniejsze znaczenie ma także wykończenie brodzika, czyli jakość płytek ceramicznych, fug, klejów i oczywiście kunszt glazurnika. Powinno się stosować kleje elastyczne zalecane na izolacje w postaci płynnych folii i mas oraz fugi wodoszczelne. Umiejętności osoby układającej płytki w kabinie bez brodzika walk-in widać szczególnie w takich miejscach, jak połączenie płytek i wpustu, gdzie muszą być one precyzyjnie docięte i ułożone.
Szklane ściany w kabinie prysznicowej bez brodzika
Kabiny walki-in obudowuje się stałymi szklanymi ściankami. Jeżeli prysznic jest usytuowany w rogu łazienki, można wybrać wersję tylko z jedną ścianą i całkowicie otwartym wejściem z drugiej strony. Innym rozwiązaniem są szklane osłony z dwóch stron i pozostawienie węższego wejścia na jednej z nich. W dużych łazienkach do kabiny bez brodzika walk-in wchodzi się z dwóch stron – jedynie szklana ściana oddziela prysznic od reszty pomieszczenia, chroniąc je przed rozpryskująca wodą.
Kabiny typu walk-in możemy oddzielić od wnętrza jedną szklaną ścianką. Kolekcja Nirrad / Niro, Ceramika Paradyż.
Zalety kabin typu walk-in
- Kąpiel jest komfortowa dzięki przestronności kabiny.
- Można dostosować kształt kabiny walk-in do wymiarów łazienki.
- Ułatwia zaaranżowanie łazienki na poddaszu, w której obecne są skosy lub w pomieszczeniach nietypowych.
- Łatwość wchodzenia do kabiny bez brodzika, co jest szczególnie ważne, gdy korzystają z niej dzieci czy osoby starsze lub niepełnosprawne.
- Kabina wyłożona tymi samymi płytkami ceramicznymi, co cała podłoga w łazience, jest rozwiązaniem poprawiającym estetykę pomieszczenia i dającym optyczne wrażenie większej przestrzeni.
- Wystarczy jedna szklana ścianka, by kabina walk-in spełniała swoje funkcje.
Jednak przede wszystkim, kabina typu walk-in nadaje łazience bardzo nowoczesny charakter.
Do oddzielenia prysznica od wnętrza można też wykorzystać murowaną ścianę zabezpieczoną płytkami ceramicznymi. Kolekcja Ermeo / Ermo, Ceramika Paradyż.
Super rozwiązanie – baaaardzo podoba mi się taka kabina prysznicowa. Pomysł rewelacyjny;)