Elegancja. Spokój. Bezpieczeństwo. Kurtuazja i dobre maniery. Trwałość materii i zasad. Szacunek dla czasu i słowa. Szyk, który nie krzyczy. Jednym słowem – klasyka!
To nieprawda, że klasyka jest stylem naszych ciotek i babć. Klasyka ma się dobrze i tak będzie zawsze. Ten styl zakorzeniony jest w ciepłych, ugruntowanych rytuałach, spajających więzi rodzinne i przyjacielskie. W klasyce odnajdują się ludzie w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Styl klasyczny jest stonowany, wyciszony i bezpieczny. Nie ma tu miejsca na jaskrawą ekstrawagancję. To wprowadzone w życie wyobrażenie domu, w którym będą mogły zakładać rodzinę nasze wnuki. I w którym na co dzień, w zaciszu domowego ogniska, można odpoczywać od wiru pędzącej codzienności.
Styl klasyczny ma wiele twarzy, ale zawsze wprowadza do wnętrza elementy elegancji i dostojeństwa. Kolekcja ceramicznego drewna Trophy Brown, Ceramika Paradyż.
Drewno i kamień
Naturalny kamień i drewno to najbardziej tradycyjne, klasyczne materiały. A ponieważ są i drogie, i bardzo wymagające w pielęgnacji, obecnie coraz częściej zastępuje się je ceramiką, perfekcyjnie odwzorowującą ich wygląd. Atutem tego godnego zastępstwa jest trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości. W tekstyliach dominują uszlachetniane naturalne tkaniny (np. wełna, bawełna, len), w zgaszonych barwach i deseniach. Klasyczne wnętrze nie obędzie się bez zwiewnych firan i cięższych zasłon, zapewniających intymność i elegancję.
Salon – serce domu
Mówi się, że kuchnia jest sercem domu – i to też jest prawda. Jednak to w salonie relaksujemy się po pracy; tu prowadzimy niespieszne rozmowy, słuchamy muzyki, gramy w modne znów gry planszowe, pijemy w dobrym towarzystwie aromatyczną kawę, lampkę wina czy kieliszek koniaku. Salon jest najbardziej reprezentatywnym miejscem domu. I dlatego warto tutaj postawić na szlachetność i wysoką jakość materiałów, mebli, sprzętów i detali. Dobry smak i umiar w stosowaniu elementów ozdobnych są kluczowe w stylu klasycznym. Ma być przytulnie, przyjaźnie, elegancko i komfortowo.
Poniżej kilka świeżych przykładów salonów w stylu klasycznym.
W jodełkę
Deski parkietowe ułożone w jodełkę to jedna z najbardziej charakterystycznych cech stylu. Taki układ jest ponadczasowy, efektowny wizualnie, a jednocześnie na tyle neutralny, że nie skupia na sobie nadmiernej uwagi i nie zakłóca harmonii wnętrza. Przeciwnie – dzięki swojej regularności buduje tę harmonię, w porozumieniu z “cichymi” barwami i kształtami.
Klasycznie i nowocześnie zarazem. Stonowane barwy ścian, podłogi, zasłon i mebli są neutralnym tłem dla interesujących rozmów i komfortowego wypoczynku domowników. Ciekawy żyrandol, przypominający nieco plątaninę jemioły, idealnie współgra z ułożoną w jodełkę ceramiczną deską. Kolekcja Foresta Beige, Ceramika Paradyż.
Ceramiczne deski Foresta, do złudzenia przypominające drewno, w barwie naturalnej (Beige), rozbielonej (Grys), czy celowo przyciemnionej (Brown):
Tropem starych słojów
Stare, wysłużone drewno, obdarzone nowym życiem dzięki głębokiej rewitalizacji – taka była inspiracja dla desek ceramicznych z kolekcji Trophy. One również doskonale sprawdzą się w roli posadzki współczesnego, klasycznego salonu.
Ciężkie zasłony, wygodne sofy, poduszki, dywan z miękkiej wełny, meble w stonowanych barwach, świeczniki i drewniana podłoga – harmonijne zestawienie tych elementów tworzy klasykę zgodną z duchem czasu. Kolekcja ceramicznego drewna Trophy Bianco, Ceramika Paradyż.
I na koniec jeszcze jedna drewniana inspiracja do przytulnego salonu – wielkoformatowe deski z kolekcji Balance, rozjaśnione patyną czasu.
Układ desek w jodełkę, zielony aksamit obicia fotela, prosta elegancja stolika – wszystko to pracuje na ciepły klimat klasycznego wnętrza. Kolekcja Balance, Ceramika Paradyż.
Ciepły kamienny szyk
Kamień, podobnie jak drewno, jest jednym z najstarszych, najbardziej zakorzenionych w tradycji materiałów wykończeniowych. Ceramiczny kamień zawsze wygląda szlachetnie. Może do złudzenia przypominać m.in. naturalne marmury, granity, piaskowce czy wapienie. W klasycznych aranżacjach kamienne płytki zajmują znaczące miejsce. Naturalne, nieco spłowiałe barwy – głównie beże, biele, brązy i popiele, delikatne faktury i żyłkowania żywych kamieni, są doskonałą bazą do stylizacji wnętrz w omawianym stylu.
Cichy bohater salonu
Niektóre kamienie potrafią się tak “schować” w swojej subtelności, że potrzeba dłuższej chwili obserwacji i zastanowienia, skąd pochodzi spokój, jakim emanuje dane miejsce. Przykładem takich kamiennych płytek jest kolekcja Intero. Jednolita, ciepła tonacja barwna, duże formaty (prostokątne i kwadratowe), pozwalają dojść do głosu ludziom, meblom, sprzętom i detalom.
Jednolita, niemal “nieobecna” podłoga w odcieniu delikatnego ciepłego beżu, podkreśla piękno i jakość mebli oraz detali. W tym salonie czas płynie wolniej i przyjemniej, a herbata zawsze smakuje wyśmienicie. Kolekcja Intero Beige, Ceramika Paradyż.
Siła zdobień
Dla niektórych styl klasyczny musi posiadać rys ekskluzywności, wyrażony ciężkimi, ciemnymi meblami czy dostojnymi zdobieniami. Tutaj podłoga ma charakter niemal pałacowy, łączący piękny wzór kamienia z misternymi zdobieniami. Dostojność tej kompozycji zdecydowanie daje się zauważyć, jednak nie przytłacza salonu i nie przyćmiewa pozostałych elementów wystroju – wręcz przeciwnie, tworzy z nimi spójną stylistycznie całość. Naturalny, kamienny motyw pięknie łączy się ze spokojem jasnego drewna i szlachetnością kamiennej kolumny.
Klasyczny wzór kamienia w jasnym wnętrzu. Kolekcja Santera.
Ceramiczne dywany
Wszelkiego rodzaju dywany dodają wnętrzom przytulności. Jeśli jednak nie lubimy sprzątać niejednorodnych powierzchni (albo np. nie życzymy sobie efektu izolacji w przypadku ogrzewania podłogowego), możemy się pokusić o ceramiczny dywan, który wizualnie dociepli wnętrze. Konsekwentne stosowanie odcieni z tej samej palety kolorystycznej i przemyślany dobór dodatków, pomogą stworzyć salon, w którym panuje ład i poczucie bezpieczeństwa.
Subtelne beże, brązy i biele, naturalna tapicerka i zasłony, wygodny zestaw wypoczynkowy – oto przepis na przyjemny salon. Kolekcja Pavi Beige / Brown, Ceramika Paradyż.
“Dywanik”, choćby kamienny, sprzyja wrażeniu przytulności wnętrza. Tradycyjny dekor subtelnie zdobi całe wnętrze. Kolekcja Pavi, Ceramika Paradyż.
Klasyka w nowoczesnym wydaniu
We współczesnych aranżacjach ceramika coraz częściej towarzyszy podłogom jako okładzina ścienna, łącząc spójnie płaszczyzny poziome i pionowe. Ten salon, wyposażony w zdobycze nowoczesnej technologii, wciąż zachowuje klasyczny charakter dzięki stonowanym barwom, naturalnym materiałom i równowadze poszczególnych elementów wystroju.
Ciepłe brązy i beże, ciekawe dekoracje w postaci ciętych ceramicznych mozaik na ścianie i na podłodze, skóra i naturalne drewno mebli – wszystko to budzi odczucie piękna i porządku. Kolekcja Taranto, Ceramika Paradyż.
Ponad modę
Decydując się na urządzenie domu czy mieszkania w stylu klasycznym, z dużą dozą pewności możemy przyjąć, że będziemy się w nim dobrze czuli również za kilka, czy kilkanaście lat. Podobnie jak nasi goście. Klasyka bowiem żyje własnym, niezachwianym życiem, wbrew krzykliwym, krótkotrwałym modom aranżacyjnym. Wszak czy jest coś, co w salonie może być ważniejsze od spokoju, ciepła, komfortu i serdeczności?
Ojj chciałabym taki salon mieć u siebie. Piękny 🙂