Światło to niedoceniany bohater wnętrz – zwłaszcza tych niewielkich, takich jak łazienki w blokach. Światło kształtuje przestrzeń. Może wizualnie poprawiać jej proporcje i wprowadzać pożądany nastrój. Zarówno oświetlenie małej łazienki bez okna, jak i salonu kąpielowego z dużymi przeszkleniami, wymaga przemyślanych rozwiązań. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, by łazienka była dobrze oświetlona.
Oświetlenie łazienki z oknem
Łazienki doświetlone promieniami słońca, przez sporą część doby nie wymagają „sztucznego wspomagania”. Po zachodzie słońca, nocą i w mroczne zimowe poranki, nawet w łazience z oknem będziesz korzystać ze sztucznych źródeł światła – dlatego do projektu oświetlenia trzeba podejść z dbałością o szczegóły. Dla profesjonalnego architekta światła wyzwaniem jest łączenie światła dziennego ze sztucznym, ponieważ barwa i kierunek naturalnego światła zmieniają się w ciągu dnia, a co za tym idzie – inaczej rozkładają się cienie we wnętrzu. Dopasowanie mocy, barwy i liczby sztucznych punktów świetlnych, by należycie rozświetlić łazienkę i wyeksponować jej piękno, to prawdziwa sztuka.
Oświetlenie małej łazienki bez okien
W łazienkach bez okien „sytuacja świetlna” jest jednoznaczna i niezmienna, niezależnie od pory dnia i nocy. Wszystkie kluczowe strefy takiej łazienki będzie trzeba doświetlić. Jak najlepiej wykorzystać sztuczne oświetlenie? Tu ważna będzie moc światła, jego barwa, liczba źródeł światła, a także kwestie estetyczne, związane z rodzajem i stylistyką opraw świetlnych.
Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 cennych wskazówek, które pomogą odpowiednio zaplanować oświetlenie łazienki (zarówno tej z oknem, jak i bez niego) – wybrać jego źródła, moc, stworzenie nastroju:
1. Barwa światła ma znaczenie
Rozproszone światło lamp z modnym barwionym szkłem, w połączeniu z listwą i punktami świetlnymi na suficie, podkreślą naturalny charakter łazienki.
Barwa światła ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i dobrostan psychiczny, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Generalnie – bardziej przyjazna dla człowieka jest ciepła barwa światła (taka, jaką daje płomień woskowej świecy). Ciepłe światło sprawia, że we wnętrzach panuje przytulna atmosfera. Jeśli masz do dyspozycji komfortowy metraż łazienki i urządzasz ją w barwach ziemi (ciepłych beżach, brązach, ocieplonych bielach), odpowiednia ilość ciepłego światła prawdopodobnie będzie idealna.
Jednak w małych, ciasnych łazienkach zdecydowanie lepiej postawić na neutralną barwę światła (czyli światło białe, postrzegane jako takie „pomiędzy” ciepłym żółtawym i zimnym niebieskawym). Niewielkie łazienki oświetlone neutralną lub nawet chłodną barwą, zazwyczaj wydają się przestronniejsze (i – subiektywnie – bardziej higieniczne).
2. Punktowe oświetlenie w łazience i strefa lustra
W łazienkach istnieją miejsca szczególnie wymagające pod względem natężenia i jakości światła. Należy do nich zwłaszcza strefa lustra. Źródło światła powinno symetrycznie i łagodnie oświetlać twarz osoby przeglądającej się w zwierciadle. Nie powinno padać z góry na głowę, bo cień tworzyłby efekt zmęczenia i worków pod oczami. Nie powinno również oślepiać, zatem mocne punktowe reflektory to nie jest dobry pomysł. Rozważ zatem lampy rozpraszające światło – np. kinkiety ścienne lub lampki zwisające z sufitu, na wysokości optymalnie rozświetlającej twarz. Jeśli dysponujesz naprawdę maleńką łazienką, możesz wziąć też pod uwagę lustra z podświetlaną ramą lub szafki z lustrzanymi drzwiami i zintegrowanym oświetleniem po bokach.
Stylowe lampy, umieszczone po bokach lustra, ozdobią łazienkę, a także ułatwią wykonywanie codziennych czynności higienicznych.
3. Główne źródło światła w łazience
W większości łazienek umieszcza się jedno główne źródło światła, zazwyczaj umiejscowione na suficie, w centrum pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dyskretny, płaski plafon, listwę oświetleniową, lampę ze szklanym kloszem czy też efektowny żyrandol – główne światło powinno być na tyle intensywne, by oświetlić całą łazienkę. Starannie dobierz rodzaj górnego oświetlenia łazienki, by nie przytłoczyć przestrzeni, a dodać jej uroku. Oczywiście górne światło musi komponować się z tym punktowym.
Główne źródło światła w łazience musi być spójne z pozostałymi punktami świetlnymi i stylistyką całego wnętrza.
4. Oświetlenie dekoracyjne w łazience
Rola lamp, kinkietów, plafonów, reflektorów i listew LED nie ogranicza się obecnie wyłącznie do zapewnienia optymalnej ilości światła w łazience. Do głosu coraz częściej dochodzi oświetlenie dekoracyjne, które nie tylko doświetla pomieszczenie, ale i efektownie je zdobi. Szczególnej uwadze polecamy np. dyskretne doświetlenie wybranych miejsc w łazience – np. półek czy podłogi. Samo źródło światła nie rzuca się w oczy, ale subtelnie wydobywa piękno elementów wyposażenia – np. ciekawej szklanej mozaiki.
Dyskretne oświetlenie półki wprowadza nastrój i wydobywa piękno elementów wyposażenia.
Listwy LED to świetny sposób na podświetlenie podłogi i wyeksponowanie piękna mozaikowych płytek ceramicznych.
5. Inne źródła światła w łazience
W łazience świecić mogą nie tylko różnorodne lampy czy listwy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tę przestrzeń doświetlić w sposób nietypowy – np. wykorzystując podświetlane lustra, ozdobne żarówki lub prawdziwe świece. Światłem łazienkowym możesz się bawić, dopasowując je do swojego nastroju (gdy np. relaksujesz się w aromatycznych olejkach), a także konkretnych potrzeb pielęgnacyjnych.
Żywy płomień świecy w świeczniku na łazienkowym blacie koresponduje z ozdobnymi żarówkami w szklanych lampach przy lustrze.
Podświetlone lustra nie tylko dodają charakteru łazience, ale i subtelnie ją doświetlają, podkreślając styl wnętrza.
Pamiętaj, że w łazience każdy element wyposażenia buduje klimat wnętrza – dlatego każda lampa wisząca, kinkiet, reflektor sufitowy, plafon czy ledowe listwy oświetleniowe, muszą reprezentować spójny styl – nie tylko ze sobą nawzajem, ale i ze stylistyką całej łazienki. Barwy, kształty, odcień oraz bryły ceramiki sanitarnej, a także płytki ceramiczne, tekstylia łazienkowe i meble, powinny ze sobą współgrać. Dzięki starannie zaplanowanej harmonii, poranki w łazience będą energetyzujące, a wieczorne kąpiele pozwolą się przyjemnie zrelaksować.
PODSUMOWANIE
- Idealnie jest, jeśli do łazienki wpadają promienie słońca. Jeśli nie ma w niej okna – trzeba się wspomagać sztucznym oświetleniem.
- Barwa światła ma ogromne znaczenie dla budowania klimatu łazienki, a także wrażenia jej przestronności i higieniczności.
- Ciepłe światło dobrze współgra z większością barw ścian i wyposażenia, nie zmieniając znacząco ich barwy i szczególnie pasuje do kolorów ziemi.
- W bardzo małych łazienkach neutralna (lub wręcz chłodna), barwa światła sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.
- Oświetlenie punktowe w łazience jest konieczne w jej kluczowych strefach funkcjonalnych – np. przy lustrze.
- Główne źródło światła musi mieć odpowiednią moc i barwę, by zapewnić bezpieczeństwo i wygodę. Musi również harmonijnie komponować się z pozostałymi punktami świetlnymi, a także wszystkimi pozostałymi elementami aranżacji łazienki.
- Oświetlenie dekoracyjne dodaje pokojom kąpielowym prestiżu i elegancji, zdobiąc wnętrze i wydobywając piękno płytek ceramicznych, drewna i detali budujących łazienkową aranżację.
Zostaw komentarz