Białe wnętrza wydają się zimne, surowe, nieprzyjazne. To dlatego się ich boimy i zawsze szukamy koloru lub wzoru, który uzupełni biel – najczęściej kontrastowego i wyraźnego, by jak najmocniej przełamał jego jasność i delikatność. Czy wiesz jednak, że jasne wnętrza potrafią zachwycać, być piękne i… bardzo różne? Jak to możliwe? Jest kilka sposobów na to, by urozmaicić i tak zaaranżować białe pomieszczenia, że będą niezwykle intrygujące i zaskakująco zróżnicowane. Przeczytaj, jak to zrobić i zobacz najlepsze, inspirujące pomysły na białe pomieszczenia!
Białe wnętrza – czy to w ogóle możliwe?
Mogłoby się wydawać, że pomieszczenie utrzymane w większości lub tylko w białym kolorze to efekt niemal niemożliwy do osiągnięcia. Po pierwsze, rodzajów bieli jest tak dużo, że obawiamy się, czy jej różne odcienie będą dobrze do siebie pasować. Po drugie, ciężko jest nam wyobrazić sobie tak jasne wnętrze. Skojarzenia, jakie najczęściej przychodzą nam na myśl to sterylność i surowość. Jednak zaskakująco, w najnowszych pracach architektów i projektantów wnętrz, a także marek związanych z branżą wykończeniową i dekoracyjną coraz częściej pojawiają się aranżacje, w których przeważającym kolorem jest biel. I potrafią naprawdę zachwycić! Zobacz, jak urządzić białe wnętrza, by nie były monotonne, ale oczarowywały klasycznym pięknem i elegancją.
Łazienka cała w bieli
Białe łazienki to z jednej strony absolutna klasyka, ale z drugiej to ogromne obawy – przede wszystkim o dobór materiałów wykończeniowych, ale też o końcowy efekt i użytkowanie, czyli np. ewentualne problemy z utrzymaniem tego miejsca w czystości. Na szczęście z każdą z tych trosk łatwo możesz sobie poradzić!
-
Aranżacja
Kiedy decydujesz się, by w Twojej łazience główną rolę grał biały kolor, dobrze wybierz przede wszystkim bazę aranżacji. W łazience najczęściej będą to płytki ceramiczne. Masz tu ogromny wybór rodzajów powierzchni, faktur i zdobień, które sprawią, że już na tym etapie dokładnie możesz określić styl i charakter pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wnętrzu, wybierz gładkie, błyszczące powierzchnie. Świetnie sprawdzą się tu też wyraźne, geometryczne wzory. Styl klasyczny łatwo podkreślisz białą sztukaterią i tradycyjnymi, prostymi deseniami. Możesz też wypróbować style bardziej odważne, np. glamour. Wydaje Ci się, że jasna łazienka i styl glamour to niestandardowe połączenie? Nic bardziej mylnego! Nawet subtelne ozdoby i dodatki wydobędą z bieli jej strojny, wytworny klimat. Jakie jeszcze dekoracje sprawią, że biała łazienka będzie wyjątkowo pięknym wnętrzem?
Biel we wnętrzu też można urozmaicić – fakturą, rodzajem powierzchni, czy subtelnymi dodatkami.
-
Dodatki
Białe wnętrza nie boją się jasnych ozdób! To, że wybierasz jasne mieszkanie, wcale nie oznacza, że biała może być tylko ich baza. Do białych ścian bardzo dobrze pasować będzie biała armatura łazienkowa, ale też meble w tym kolorze. Stworzy to spójne, monochromatyczne wnętrze, które taka aranżacja optycznie powiększy, dlatego będzie to świetny wybór do małych wnętrz. Warto wypróbować też biel o różnych fakturach – strukturalne płytki, czy tapety mogą stworzyć tu ciekawą grę świateł i dodać efekt 3D. Ten sam interesujący rezultat otrzymasz, jeśli do bieli dodasz błyszczące elementy. Może to być zarówno dekoracja, jak i kolory lub wzory na powierzchniach ścian i podłóg.
Białe łazienki – aranżacje, do których dodasz nieco więcej blasku w postacie błyszczących akcentów, będą pięknie rozświetlały i ożywiały wnętrze.
Oczywiście, aby nieco przełamać wybraną kolorystykę i urozmaicić białe wnętrza, sięgnij po wyraźniejsze ozdoby. Niech będą tylko akcentami, delikatnie podkreślającymi, a nie przyćmiewającym piękno bieli w łazience. Co będzie tu dobrym wyborem? Czarne baterie prysznicowe lub wannowe, pojedyncze detale w aranżacji, np. rama prysznica, czy linie oddzielające konkretne strefy użytkowe to małe, ale znaczące szczegóły, które dodadzą wnętrzu intrygującego tonu. Wprowadzi to również do białej łazienki pewnego rodzaju ład i organizację.
Ciekawa i intrygująca biała łazienka – inspiracje aranżacyjne pokazują, że to wcale nie jest trudny do osiągnięcia efekt!
-
Użytkowanie
Nie musisz obawiać się, że białe wnętrza wykluczają ich bezproblemowe użytkowanie. Twoja łazienka będzie łatwo się czyścić, jeśli tylko wybierzesz do jej wykończenia produkty dobrej jakości lub zastosujesz praktyczne rozwiązania. Powierzchnia płytek, tapet, czy farb lateksowych jest zmywalna, a armatura dostępna jest obecnie ze specjalnymi powłokami, które ułatwiają jej utrzymanie w czystości. To kolejne argumenty, które przemawiają za dostojnością i elegancją jasnych wnętrz.
Biały salon
Biały salon to kwintesencja szyku i klasycznego piękna. Feeria barw dostępna w branży wykończeniowej trochę jednak zepchnęła ten kolor na dalszy plan. Zupełnie niesłusznie, bo salon w bieli może prezentować się naprawdę wyjątkowo!
-
Aranżacja
Jasny salon może być… bardzo jasny! Masz tu tak dużo możliwości, żeby podkreślić i urozmaicić biel, że niemal nie potrzebujesz do tego innych kolorów. Białe ściany w salonie wykończysz farbami, tapetą lub płytkami ceramicznymi z modnym wzorem lub fakturą. Jasny salon, zwłaszcza ten utrzymany w klasycznym stylu, uzupełnij sztukaterią i tapicerowanymi meblami. To wniesie do wnętrza dodatkowy, określony klimat. Co zrobić, żeby biały salon nie wydawał się zbyt monotonny? Dodaj ciemniejsze elementy mebli (np. nóżki szafek lub blat ławy) i wprowadź dodatkowy motyw, np. drewna lub kamienia. Białe ściany w salonie pięknie wyeksponują takie detale, czyniąc to jasne wnętrze dużo bardziej nieszablonowym.
Jeśli obawiasz się bieli, przełam ją delikatnymi, stonowanymi kolorami lub wzorami, np. drewna i kamienia.
-
Dodatki
Biały salon to miejsce, w którym znajdziesz przestrzeń dla wielu różnych dodatków i ozdób. Poza meblami, stołem i kanapą, czyli standardowym wyposażeniem, masz możliwość uzupełnienia aranżacji innymi, ciekawymi elementami. Wspaniale pasować tu będą błyszczące powierzchnie, a także złoto i srebro – sprawią, że jasny salon nabierze jeszcze więcej blasku. Na stosunkowo większej powierzchni niż w łazience, możesz tu wypróbować dodanie ciemniejszej podłogi lub podobnego akcentu kolorystycznego na ścianie.
Jeśli biel będzie przeważającym kolorem w salonie, to możesz dodać do niej błyszczące akcenty, np. w kolorach złota i srebra.
-
Użytkowanie
Duże, białe powierzchnie będą idealną bazą i praktycznym wyborem do salonu. Utrzymywanie ich w czystości, ze względu na dostępne właściwości produktów też nie powinno przysporzyć żadnych kłopotów. Aby nieco ocieplić przestrzeń, dodaj do nich tekstylne dodatki, np. zasłony lub dywan – poza aspektem wizualnym, sprawi też, że biały salon będzie mniej podatny na zabrudzenia.
Białe wnętrza to świetny sposób na eleganckie, widne przestrzenie. Odpowiednio zaaranżowana biała łazienka, czy biały salon będą przytulne, pełne ciepła i niepowtarzalnego klimatu. Wypróbuj takie rozwiązanie również u siebie!
Zostaw komentarz