W dobie zachwytu wielkimi formatami płytek ceramicznych, małe płytki pozostają nieco niedocenione. Są niezbyt lubiane przez glazurników (bo ich położenie jest czasochłonne i wymaga dużo precyzji), a wśród użytkowników wywołują obawę między innymi o trudność utrzymania w czystości ze względu na ilość fug. Okazuje się jednak, że prawidłowo położone małe kafelki potrzebują dokładnie tych samych zabiegów pielęgnacyjnych, co te duże i że nie są one szczególnie wymagające. Za to efekt, jaki można osiągnąć dzięki tym niewielkim, ceramicznym elementom potrafi zaskoczyć, zachwycić i oczarować każdego! Jak wywołać taki efekt i jak stworzyć piękne i niepowtarzalne wnętrza z płytkami w małym formacie? Zobacz i daj się zainspirować!
Do jakich pomieszczeń pasują małe płytki?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – do wszystkich! Należy jednak pamiętać o tym, że w niektórych będą prezentowały się bardziej efektownie niż w innych. Główna zasada, jaką należy się kierować brzmi małe płytki – małe pomieszczenia. Ze względu na swój niewielki format (od 3,6×4,4 cm, przez 4,8×4,8 cm i 9,8×9,8 cm, po 30×30 cm), to właśnie w mniejszych przestrzeniach będą one wyglądać najlepiej. Tutaj nie rozproszy ich okazała wielkość pokoju ani jego wystroju, co nie oznacza, że w dużych pomieszczeniach te miniaturowe płytki ceramiczne nie mogą znaleźć zastosowania. Ich uniwersalność i różnorodność sprawia bowiem, że jest wiele sposobów na ich wykorzystanie we wnętrzach każdej wielkości i w każdym stylu!
Małe pomieszczenia pozwalają na lepsze wyeksponowanie piękna małych płytek ceramicznych.
- Łazienka
Małe płytki łazienkowe, oprócz niewątpliwej wartości dekoracyjnej, jaką wprowadzają do wnętrza, pomagają też wydzielić jego poszczególne obszary. Przestrzeń nad umywalką lub w strefie prysznicowej może być wyraźnie zaznaczona właśnie tym materiałem ceramicznym. Mały format pozwoli na minimalne straty produktu dzięki mniejszej konieczności jego cięcia, a dodatkowo można ciekawie połączyć go z płytkami wielkoformatowymi, formując nieregularny kształt na ich styku. Wprowadzi to dodatkowy, oryginalny element dekoracyjny.
Mały format płytki jest wprost proporcjonalnie odwrotny do możliwości ich praktycznego zastosowania. W pokazanej łazience – jako wyznacznik jej poszczególnych stref.
- Kuchnia
Jeśli szukasz ciekawego sposobu na wykończenie ścian lub podłóg, to małe kafelki do kuchni będą idealnym rozwiązaniem! Wybierając żywą, wyrazistą kolorystykę przełamiesz jednolity zazwyczaj kolor szafek kuchennych, co nada przestrzeni pożądanej dynamiki. Małe płytki do kuchni, podobnie jak w łazience, mogą też posłużyć do wyznaczania stref funkcjonalnych w pomieszczeniu.
Kuchnia to idealne miejsce do zaakcentowania wyraźnych wzorów i niewielkich rozmiarów płytek ceramicznych.
Jak i gdzie wykorzystać małe płytki?
Małe kafelki to bardzo uniwersalny produkt, który sprawdzi się na wielu różnych powierzchniach i w wielu różnych miejscach. Zobacz, jak prezentują się w poszczególnych strefach we wnętrzach.
- Ściana
To rozwiązanie najbardziej oczywiste, ale ze względu na specyfikę małych płytek, mogące wywołać naprawdę niesamowity efekt! Cała ściana w ciekawym wzorze? Niepowtarzalny obraz ułożony z małych płytek? A może zachwycająca dekoracja na ścianie? Każda z tych propozycji już wkrótce może zdobić również Twoją ścianę.
Ozdoba stworzona z płytek będzie naprawdę oryginalnym pomysłem na aranżację ściany w każdym pomieszczeniu.
- Podłoga
Małe płytki na podłodze nie są już tak oczywistym wyborem. A szkoda, bo tworzą w ten sposób niebanalną ozdobę i klimat wnętrza. Najczęściej na podłodze spotkać możemy formaty od 19,8×19,8 do 30×30 cm, ale zdarzają się też mniejsze rozmiary. Drobne płytki łazienkowe użyte w ten sposób idealnie pasować będą do wnętrz w stylu modernistycznym, glamour, czy hampton.
Łazienka w stylu hampton to idealne miejsce do położenia małych płytek ceramicznych na podłodze.
- Przestrzeń między blatem a szafkami kuchennymi
To jedno z najpopularniejszych miejsc, w których można wykorzystać płytki o małym formacie! Obszar między wiszącymi szafkami kuchennymi a blatem jest stosunkowo niewielki, dlatego łatwo zaaranżujemy go właśnie w ten sposób. Bardzo dobrze wyglądać tu będą płytki o dynamicznym, geometrycznym wzorze, czy płytki cegiełki, odwzorowujące naturalny wygląd cegły.
Ściana nad kuchennym blatem wymaga nie tylko odpornego materiału wykończeniowego, ale również efektownego i modnego designu.
- Dekoracja
A gdyby tak użyć małych płytek jako dekoracji? Dostępność różnorodnych wzorów, kolorów i rodzajów ich wykończenia czyni to zadanie wyjątkowo łatwym do wykonania. Pasować tu będą płytki w wersji mozaiki, połączone ze sobą na specjalnych plastrach, które formują małe elementy w większą całość, ułatwiając tym samym montaż, jak i transport. Jeśli wybierzesz ją w wersji złotej, lub srebrnej albo jako płytki szklane, to taka mozaika zwróci uwagę każdego!
Mozaiki to mały format płytek, po który sięgamy niezwykle często – również dzięki ich pięknym wzorom i kolorom.
Płytki o małym formacie to niedoceniany, ale bardzo wdzięczny i mocno uniwersalny materiał wykończeniowy. Mnogość wzorów, w jakich możemy go zakupić oraz rodzajów powierzchni sprawia, że małe płytki są nie tylko standardową okładziną ceramiczną, ale również zachwycającym elementem dekoracyjnym, tworzącym niepowtarzalne ozdoby i akcenty we wnętrzach. W końcu nie od dziś wiadomo, że małe jest piękne!
Zostaw komentarz