Kolor miętowy we wnętrzach od kilku sezonów nie przestaje nas inspirować! Jego niejednoznaczna barwa wprowadza do pomieszczeń mnóstwo świeżości i energii oraz świetnie komponuje się z innymi kolorami. Właśnie dlatego uwielbiamy miętowy, ale kiedy chcemy wprowadzić go do naszych wnętrz zaczynają pojawiać się pytania. Czy powinien być kolorem wiodącym? Czy pasuje do każdego wnętrza? Z jakimi barwami go połączyć? Który odcień wybrać? Jak widać, piękny miętowy potrafi nas zaskoczyć! Dzisiaj rozwiejemy wszystkie te wątpliwości i sprawimy, że kolor miętowy nie będzie miał przed nami żadnych tajemnic i, co więcej, wspaniale wypełni nasze wnętrza!
Miętowy… czyli jaki?
Mięta to roślina o mocno nasyconej, zielonej barwie. Zupełnie inaczej niż kolor miętowy, który raczej kojarzymy z jasnym, pastelowym odcieniem. Zieleń jest tutaj wymieszana z turkusem i błękitem, co nadaje jej nieco chłodnego tonu. Kolor miętowy w takim wydaniu ma w sobie dużo pastelowej delikatności, ale jednocześnie jasnozielonego nasycenia. Ta mieszanka wydaje się być na tyle ciekawa, że chętnie po nią sięgamy zarówno w kwestii ubrań, jak i dekoracji do wnętrz. Czy możemy jednak pójść o krok dalej i wybierając np. miętowe ściany uczynić ten kolor wiodącym? Oczywiście! Zobacz, jak najlepiej to zrobić.
Kolor miętowy we wnętrzach nie musi dotyczyć jedynie dodatków i dekoracji. Z powodzeniem może być głównym motywem w pomieszczeniu.
Kolor miętowy we wnętrzach
Salon w szarości lub beżu uzupełniony o dekoracje w kolorze miętowym to dość częste rozwiązanie. Ale co powiesz na miętowy salon? Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego odcienia – kolor miętowy nie powinien być tu zbyt mocny, by nie męczył naszego wzroku. Z drugiej strony powinien być jednocześnie na tyle wyraźny, by ożywiał wnętrze i nadawał mu ciekawego, energetycznego klimatu. Kolor miętowy na ścianie może obejmować jedynie ich wycinek, np. ścianę nad stołem w jadalni, przestrzeń nad kanapą lub za telewizorem. Jeśli jednak jego odcień będzie delikatny, nic nie stoi na przeszkodzie, by ozdobić nim wszystkie ściany. Czy miętowy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Sprawdźmy!
-
Salon
To najczęstszy wybór – to właśnie tutaj miętowe ściany będą idealnie komponować się z białymi, szarymi lub drewnianymi meblami. Połączenie subtelności i ekspresywności, jaka charakteryzuje kolor miętowy wprowadzi do salonu niepowtarzalny nastrój.
-
Kuchnia
Miętowe ściany w kuchni to hit ostatnich lat! Świetnie pasują do białych, lakierowanych frontów szafek, czy drewnianych blatów. Takie stylizacje przywodzą na myśl romantyczny, sielski styl shabby chic lub vintage. Z powodzeniem możesz wykorzystać też miętowe płytki, które wspaniale spełnią swoją rolę w przestrzeni nad kuchennym blatem, a pod wiszącymi szafkami. To miejsce narażone jest na wysokie temperatury, wilgoć i zabrudzenia, dlatego wytrzymałe płytki będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Miętowy kolor ścian nie musi być jedynym tego typu akcentem w kuchni. Na rynku spotkać możemy sprzęty kuchenne a nawet duże AGD w tym kolorze. Kolor miętowy w kuchni nie powinien więc przysporzyć nam większych problemów, a finalna aranżacja będzie niezwykle stylowa i ciekawa.
-
Łazienka
Kolor miętowy w łazience? Jak najbardziej! Łazienka to miejsce relaksu i wyciszenia. Właśnie dlatego tak uniwersalny i stonowany kolor, jak miętowy bardzo dobrze się tu odnajdzie. Możesz rozpocząć stopniowo, np. od wprowadzenia dekoracji w tym kolorze. Mogą to być kubki na szczoteczki lub mydło, rama lustra lub tekstylia – ręczniki i dywaniki. Jeśli chcesz, od razu możesz pójść krok dalej i wykorzystać miętowe płytki lub meble. Wtedy koloru będzie więcej, ale miętowy kolor ścian świetnie podkreśli relaksacyjny charakter łazienkowej przestrzeni. Płytki miętowe w łazience bardzo dobrze wyglądać będą nie tylko na ścianach, ale też na… podłogach! To idealny odcień do zastosowania na podłodze – nie jest zbyt jasny, a jego chłodne, turkusowe tony sprawiają, że kurz i zabrudzenia nie są na nich dobrze widoczne. Warto wypróbować!
Miętowe ściany, ale… podłogi? To świetny pomysł, zwłaszcza do łazienek. Najlepiej sprawdzą się tutaj płytki miętowe, które oprócz koloru pozwolą też na wprowadzenie ciekawych wzorów.
Jakie kolory pasują do miętowego?
Kolor miętowy – z czym łączyć tę oryginalną barwę? Masz bardzo dużo możliwości! Świetnie pasuje on do innych pastelowych kolorów – żółtego, fioletowego, czy niebieskiego. Można też zastosować go jako kontrast do ciemniejszych odcieni, takich jak czerń, szarość, brąz, czy granat. Kolor miętowy jest na tyle uniwersalny, że idealnie łączy się z różnymi motywami, np. z drewnem, czy metalem. To dlatego miętowe ściany są perfekcyjnym tłem dla drewnianych mebli i ozdób ze stali. Innym, uwielbianym przez projektantów wnętrz zestawieniem jest mięta ze złotem. Często spotkać można fotele lub pufy tapicerowane o pięknym, miętowym kolorze i ze złotymi nóżkami. Duet ten pojawia się też w dekoracjach, np. ramkach na zdjęcia, wazonach, czy świecznikach. Złoto podkreśla subtelną zieleń i dodaje jej dużo blasku. Wszystkie te możliwości barwnych duetów pokazują, jak wiele twarzy ma kolor miętowy i w jak wielu różnych zestawach będzie zachwycać.
Kolor miętowy ścian – z czym łączyć takie aranżacje? Mięta pasuje niemal do wszystkich kolorów, ale najlepiej czuje się w towarzystwie motywu drewna i szarego kamienia.
Wydawało się, że miętowy kolor we wnętrzach to chwilowa moda. Trwa ona jednak od kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, by miała się zakończyć. Kolor ten jest tak uniwersalny i tak wspaniale łączy w sobie zupełnie przeciwstawne cechy – delikatność i dynamizm, że każdy będzie w stanie wykorzystać go dokładnie w takim zakresie, jakiego potrzebuje. Efektem będą oryginalne, pełne koloru wnętrza.
Zostaw komentarz