Nowoczesne wnętrze w stylu minimalistycznym to czysta, niezaburzona nadmiarem przedmiotów przestrzeń, jednocześnie bardzo estetyczna i pełna harmonii. Wyróżnia ją prostota form, spójna kolorystyka i brak przypadkowych elementów. To pewnie dlatego płytki inspirowane kamieniem to materiał o uniwersalnym zastosowaniu, z jednej strony surowy, z drugiej – emanujący spokojem, tak dobrze odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach utrzymanych w tym klimacie. Czy wiesz, jak wprowadzić kamień w minimalistyczną przestrzeń, by podkreślić jej prostotę i harmonijne piękno?
Imitacja kamienia na ścianie i podłodze
Jednym ze sposobów na udane wprowadzenie ceramicznych płytek inspirowanych kamieniem do minimalistycznego wnętrza jest potraktowanie nimi zarówno ścian, jak i podłóg. Wybierając płytki warto zwrócić uwagę na kolorystykę, naturalny rysunek kamienia i rodzaj powierzchni. W przypadku małych pomieszczeń warto zdecydować się na jasne płytki wielkoformatowe w odcieniach bieli lub beżu, które powiększą optycznie przestrzeń. Niewielka ilość łączeń na ścianach i podłogach pomoże Ci w stworzeniu harmonijnego tła dla dalszych aranżacji. Jeżeli przestrzeń, nad którą pracujesz jest dostatecznie duża – warto pokusić się o bardziej odważne rozwiązania kolorystyczne. Nowoczesne meble o jasnych frontach, dodatki w kolorze kości słoniowej i lustra pozbawione ciężkich, zdobionych ram dodadzą wnętrzu lekkości i delikatności.
Płytki imitujące kamień na ścianach i podłodze będą wyglądać zjawiskowo, szczególnie, gdy dobierzesz do nich odpowiednie dodatki i oświetlenie.
Płytki wielkoformatowe w neutralnym odcieniu posłużą do stworzenia harmonijnego tła dla dalszych aranżacji.
Marmur
Ceramiczne płytki odwzorowujące rysunek, barwy i fakturę marmuru to jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych ostatnich lat, chętnie stosowany w nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych. Wystarczy, że potraktujesz nimi fragment ściany, by wnętrze zyskało niecodzienny charakter i elegancję. Błyszczące żyłki wtopione w surowy kamień dodają prestiżu i stanowią dekorację samą w sobie.
Jeśli zdecydujesz się na marmurowe płytki w jasnych tonacjach – dobierz do nich wyraziste czarne dodatki o prostych, geometrycznych kształtach. Jeżeli preferujesz modne płytki w kolorze czarnym – rozświetl wnętrze jasnymi meblami. Wielu projektantów stosuje prosty zabieg polegający na potraktowaniu czarnymi płytkami wybranej ściany lub wnęki. Rozwiązanie to nie przytłacza wnętrza, a jedynie dostarcza mu szczypty energii i dynamizmu – w ilości wystarczającej dla wnętrz minimalistycznych.
Czarny marmur może posłużyć jako piękne wykończenie eleganckiej kuchni.
Czarny marmur wniesie element zaskoczenia do klasycznej łazienki black & white.
Kamień ocieplony drewnem
Kamień i jasne drewno – uzupełnione świeżą bielą, to pochwała minimalizmu w najczystszej postaci. Drewno – niezależnie od tego, czy zastosujesz je na ścianie i podłodze, czy też ograniczysz je do mebli
i dodatków, przełamie wizerunek zimnej skały, dodając domowym wnętrzom ciepła i przytulności.
Duet kamienia i drewna doskonale sprawdza się w przypadku łazienki i sypialni – miejsc, w których odpoczywasz i regenerujesz siły. Płytki będące odwzorowaniem tych dwóch naturalnych materiałów pomogą Ci ukoić zmysły i poczuć pierwotną więź łączącą człowieka z otoczeniem.
Choć minimalizm gustuje w prostych formach i neutralnej, stonowanej kolorystyce – nie stroni od nowoczesnych wzorów, szczególnie geometrycznych. Heksagonalne płytki wkomponowane w ścianę stworzą wyrazisty, przyciągający uwagę akcent.
Drewno przełamuje surowy wizerunek kamienia – dodając ciepły akcent w minimalistycznym wnętrzu.
Heksagonalne płytki w stonowanych odcieniach wniosą odrobinę energii do nowoczesnego wnętrza w stylu minimalistycznym.
Kamień i nowoczesne formy
Nowoczesne meble funkcjonalne o geometrycznych kształtach to kwintesencja stylu minimalistycznego. Kąty proste i gładkie faktury doskonale prezentują się na tle grafice kamienia – podkreślając jej stanowczy charakter, jednocześnie nie przytłaczając przestrzeni.
Pragnąc dodać surowemu wnętrzu nieco więcej delikatności – postawmy na meble z przeszkleniami, na przykład niewielki stolik ze szklanym blatem na czarnych prostych nóżkach. Jeśli zależy nam na elegancji
– wybierzmy meble laminowane na wysoki połysk. Warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu kolorystycznym mebli do tła wykonanego z płytek ścienno-podłogowych. Zwolennikom wnętrz o wyrazistym charakterze z pewnością spodoba się kontrast białych mebli z elegancką szarością kamienia. Miłośników domowego ciepła zadowoli zestawienie bieli z naturalnym drewnem. Do całości dobierz odpowiednie dodatki, kierując się zasadą, że „mniej znaczy więcej”.
Minimalizm gustuje w meblach funkcjonalnych o prostych, geometrycznych kształtach.
Wspaniałym uzupełnieniem stonowanych barw naturalnego kamienia jest szkło, które dodaje im nieoczekiwanej lekkości.
Kamień i modne dodatki
Wydaje Ci się, że minimalizm nie lubi dodatków? Pomyłka! Nowoczesne wnętrza w stylu minimalistycznym ozdabia się dodatkami, jednak najczęściej takimi, które podkreślają funkcjonalny charakter przestrzeni. Duże, geometryczne zegary ścienne, lustra pozbawione obramowań, stonowane plakaty zamknięte w niewidocznych antyramach, designerska lampa z metalicznym kloszem… możliwości jest naprawdę wiele. Ważne, by dodatki były proste i niewyszukane, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów – dzięki temu bardzo dobrze wkomponują się w całość, nie przytłaczając wnętrza i nie zakłócając wszechobecnej prostoty.
Bardzo częstym wyborem w zakresie dodatków do wnętrz minimalistycznych są te wykonane z miedzi. Choć często kojarzone są z luksusem – w zależności od otoczenia zyskują zupełnie odmienny charakter. Bardzo ładnie prezentują się w zestawieniu z płytkami odwzorowującymi wygląd naturalnych kamieni, dodając im blasku i elegancji.
Miedziane dodatki nadadzą nowoczesnemu wnętrzu modny i oryginalny look.
Minimalizm lubi proste dekoracje, pozbawione zdobień i niepotrzebnych szczegółów.
PODSUMOWANIE
- Płytki ścienno-podłogowe imitujące kamień doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych. Ich jednolita powierzchnia i szeroki wybór stonowanych kolorów zapewniają niezliczone możliwości aranżacyjne.
- Jeśli zdecydujesz się położyć płytki na ścianie i podłodze, zadbaj o odpowiedni dobór kolorów. W małych pomieszczeniach zastosuj jasne płytki wielkoformatowe, które dodadzą wnętrzu przestrzeni i oddechu.
- Marmur to jedno z najmodniejszych rozwiązań ostatnich lat. Gładka faktura
i naturalny rysunek kamienia stanowią ozdobę, która nie wymaga dodatkowych upiększeń – to idealna propozycja dla miłośników minimalizmu. - Równie dobrym rozwiązaniem jest duet kamienia i drewna. Naturalne drewno przełamuje surowość kamienia, dodając domowym wnętrzom ciepła i przytulności.
- Kamień stanowi niezrównane tło dla mebli w stylu minimalistycznym. Geometryczne kształty szafek, komód, sofy czy stolika podkreślą niewymuszone piękno zamknięte w prostej formie.
- Styl minimalistyczny toleruje niewielką ilość dodatków – szczególnie tych o funkcjonalnym charakterze, pozbawionych niepotrzebnych zdobień, takich, które wyróżnią się na kamiennym tle, ale nie odciągną od niego uwagi.
- Płytki o wyglądzie kamienia bardzo dobrze łączą się ze szkłem i miedzią. Szkło dodaje lekkości
i delikatności, miedź – wprowadza nutę elegancji w pozornie zimne i surowe wnętrze.
Zostaw komentarz