Kamień i drewno to najbardziej pierwotne materie, służące ludzkości jako budulec, ochrona oraz tworzywo użytkowe i estetyczne. Naturalne kamienie mają nieskończoną liczbę odcieni, zróżnicowany skład chemiczny i właściwości fizyczne – od miękkich, nasiąkliwych i porowatych wapieni po twarde marmury i granity. Jak wykorzystać kamienne piękno, z jednoczesną gwarancją pewnych, pożądanych właściwości użytkowych? Można wybrać kolekcje ceramiczne, wiernie odwzorowujące wygląd naturalnych kamieni.
Pełne głębi płytki wiernie oddają piękno szlachetnego kamienia.
Natura w ceramicznym wydaniu
Płytki ceramiczne o kamiennej stylistyce to „żelazny”, ponadczasowy repertuar producentów ceramiki użytkowej z całego świata. Ceramiczne kolekcje mogą odwzorowywać wygląd niemal wszystkich naturalnych kamieni, występujących w przyrodzie.
I o ile dawniej każda płytka była naznaczona identyczną „pieczęcią” rysunku kamienia, tak teraz trudno odróżnić je od naturalnego pierwowzoru. Nowoczesne technologie produkcji – druk cyfrowy czy podwójny zasyp, umożliwiają bowiem osiągnięcie efektu niepowtarzalności każdej płytki.
W polerowanej, eleganckiej odsłonie
Polerowane płytki o kamiennym wyglądzie robią ogromne wrażenie. Dodają wnętrzom elegancji i ekskluzywności.
Dodatkowym zabiegiem estetycznym może być łączenie płytek matowych z polerowanymi. Zestawienie takie wywołuje zamierzony kontrast, który uatrakcyjnia ceramiczne płaszczyzny. Podobnie działa połączenie płytek o tej samej grafice i znacząco innym formacie – na przykład wielkoformatowych płytek i mozaiki.
Wielkoformatowy poler na podłodze, a na wybranych fragmentach ścian – kamienna mozaika.
Kontrast między polerowaną i matową powierzchnią, a także kształtem prostokąta i kwadratu na posadzce.
Skalne motywy
Surowość skały można z łatwością przenieść do współczesnych wnętrz – a to za sprawą jedynej w Europie technologii podwójnego zasypu połączonej z barwieniem na sucho (Freestile). Dzięki tej innowacji produkcyjnej, powierzchnia każdej płytki ceramicznej może wyglądać unikatowo, zachowując jednocześnie charakter i niejednorodną fakturę naturalnego kamienia.
Kamienny wygląd ceramiki perfekcyjnie łączy się z drewnem (zarówno tym naturalnym, jak i ceramicznym), a także modnym betonem.
Niepowtarzalna grafika każdej płytki, duży format i dyskretne mozaikowe dekoracje.
Szaro, surowo, chłodno
Surowy, szary kamień kojarzy się jednocześnie ze spokojem i stabilnością oraz fantazją natury z drugiej strony. Chmurne, przenikające się odcienie ceramicznej podłogi stanowią idealne tło dla żywych kolorów za oknem i barwnego świata dekoracji wnętrz. Uniwersalność kamiennych kolekcji sprawdza się zarówno w przestrzeni salonu, hallu, kuchni, jak i w łazience.
Neutralne szare tło to dobra baza dla rozmaitych aranżacji.
Ceramiczny kamień… szlachetny!
Przywykliśmy w ceramice użytkowej do marmurów, piaskowców, trawertynu, granitów, łupków, otoczaków – w ich najrozmaitszych wersjach. Jednak – skoro dla ceramiki nie ma ograniczeń w zakresie wzornictwa – nic nie stoi na przeszkodzie, by do wnętrz wprowadzić nawet… kamienie szlachetne! 🙂
Inspiracją może być na przykład agat, z jego unikalnym, wyrazistym rysunkiem barwnych, symetrycznych wstęg. Poniżej realizacja tego śmiałego pomysłu w praktyce (innowacyjne szkliwienie zapewnia efekt głębi):
Polerowana powierzchnia wzmaga efekt ekskluzywności.
Kamienne tekstury i geometryczne żłobienia
Współczesne trendy w sposób oryginalny łączą przeciwności – na przykład neutralność szarych, skromnych kamiennych powierzchni z ich zgeometryzowaną, przestrzenną wersją. Geometryczne wzory, wyżłobione lub wykute jak w skale, wyraziście kontrastują z cichym spokojem płytek bazowych. Wprowadzenie głębokiej struktury do wnętrz rodzi ciekawą grę światła, która ożywia przestrzeń.
Kamień z geometryczną strukturą. Kolekcja Stone City, 29,8×89,8 cm
Fale wyżłobione w ceramicznym kamieniu, wprowadzają dynamikę do spokojnej łazienki.
Natura ociosana w drobne formy
Pomysłów na ceramiczny kamień mogą być setki. Jednym z nich są naturalne, łupane kamienie różnej wielkości, odwzorowane na szorstkiej powierzchni płytek. Organiczne połączenie barw szarego popiołu i beżu idealnie wpisuje się w surowy krajobraz. Równie dobrze sprawdzi się w roli wizualnego „ocieplacza”, który doda rustykalnego wyrazu wnętrzu domu lub jego otoczeniu.
Tak blisko natury, jak to tylko możliwe.
PODSUMOWANIE:
- Kamień od zawsze inspirował projektantów i można domniemywać, że ten ponadczasowy trend się utrzyma.
- Płytki ceramiczne są doskonałą alternatywą dla wymagającego naturalnego kamienia.
- Współczesne kolekcje ceramiczne nie przypominają w niczym dawnych wzorów o rażącej, powtarzalnej grafice.
- Najnowocześniejsze technologie produkcyjne pozwalają na wierne odwzorowanie wyglądu i faktury każdego rodzaju kamienia, z zachowaniem unikalności każdej płytki.
- Bogactwo kamiennych kolekcji pozwala na aranżowanie przestrzeni w wybranym stylu – od klasycznego, poprzez minimalizm, eco, styl rustykalny czy pałacowy.
- Dzięki kolekcjom ceramicznym, można udekorować przestrzeń, wykorzystując nawet kamienie szlachetne.
- Kamienne wzory mogą być neutralnym tłem lub – wprost przeciwnie – stanowić główny akcent dekoracyjny w przestrzeni.
Zostaw komentarz