Ogrody przydomowe to miejsce, które można zaaranżować na niemal nieskończenie wiele sposobów! Być może, kiedy patrzysz na swój ogród wydaje Ci się to niemożliwe, ale zapewniamy Cię, że pomysłów jest naprawdę dużo. Na pewno pomaga w tym różne ukształtowanie i zagospodarowanie przestrzeni. Jedne ogrody są duże, inne mniejsze, niektóre mają wytyczone ścieżki, inne ich nie mają. W jeszcze innych znajdziemy zbiorniki wodne, mnóstwo kwiatów lub po prostu piękną trawę. Bez względu na to, którą z opcji wybierzesz, Twój ogród może prezentować się wprost przepięknie! Jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć zanim aranżacja ogrodu przed domem nabierze tempa, jest sposób i rodzaj podziału strefy wypoczynkowej i roślinnej. Jak i czy w ogóle warto to robić? Którą ze stref uznać za przeważającą? Jak połączyć obie z nich i uczynić je funkcjonalnymi nie tylko latem, ale przez cały rok? Zainspiruj się naszymi propozycjami na urządzenie ogrodów przydomowych i w pełni wykorzystaj ich niezmierzony potencjał!
Ogrody przydomowe, w których króluje zieleń!
Zielony – to kolor, który króluje w niejednym ogrodzie. Dlaczego nie w Twoim? Nic nie stoi na przeszkodzie. To jeden z najpopularniejszych i, wbrew pozorom, chyba najbardziej praktyczny pomysł na ogród. Wybierając zielone rośliny, możesz stworzyć stonowaną i jednolitą aranżację kolorystyczną. Trawy, drzewa, krzaki i inne rośliny zielone dają ogromne pole do popisu w przypadku doboru dodatków i elementów uzupełniających wystrój ogrodu. Dają też duże możliwości zaplanowania układu tej przestrzeni, zapewniając jednocześnie wykorzystanie naturalnych elementów ogrodu, takich jak rosnące tu już wcześniej drzewa lub krzewy. Do nich możesz dopasować dodatkowe rośliny, najlepiej zimozielone, czyli takie, które utrzymają swą piękną barwę przez cały rok. Taka aranżacja ogrodu lubi się niemal z każdym rodzajem pozostałych materiałów wykończeniowych i mebli ogrodowych – mogą być jasnobeżowe, kontrastujące z zielenią lub szare, podkreślające kolor roślin, ale świetnie sprawdzi się tu również inna kolorystyka. W końcu w tym ogrodzie najważniejsza jest zieleń!
Aranżacja ogrodu, wykorzystująca obecne w nim zielone rośliny to idealny pomysł!
Różnice poziomów i nowoczesne aranżacje
Jeśli wolisz dokładniej i bardziej szczegółowo zaplanować wygląd swego ogrodu lub projektujesz go zupełnie od początku, możesz zwrócić się w stronę współczesnych, czy nowoczesnych aranżacji. Jednym z ciekawych rozwiązań w tym nurcie jest wykorzystanie różnicy poziomów w ogrodzie. Jeśli pojawiają się one naturalnie, determinowane przez ukształtowanie terenu wystarczy, że odpowiednio je podkreślisz. Jeśli jednak masz cały ogród do dyspozycji, zaaranżuj go w ten sposób samodzielnie. Z pomocą przyjdą Ci na pewno dodatkowe pokłady ziemi, betonowe bloki lub np. płyty do ogrodu, ustawiane w wybranych miejscach. Udekorowanie przestrzeni o zróżnicowanej wysokości poziomów to już czysta przyjemność! Masz tu wiele miejsc, w których posadzisz piękne rośliny, wyeksponujesz meble ogrodowe, czy strefy do grillowania lub zabawy. Aby podkreślić nowoczesny charakter tej aranżacji, wybierz ponadczasowe motywy i materiały – jasny lub szary kamień, drewno oraz elementy ze stali lub metalu. Rośliny i naturalne dodatki ocieplą to miejsce, dodając do innowacyjnego wyglądu dużo przytulności i nastrojowości.
Różnica poziomów w ogrodzie tworzy nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale również naturalnie wydziela jego poszczególne strefy.
Piękne ogrody = piękne żywopłoty
Aranżacja ogrodu nie dotyczy jedynie jego wewnętrznej części. To dlatego musisz się dobrze zastanowić, wybierając takie elementy, jak brama, płot, czy żywopłot. Każdy z nich może stać się nie tylko fragmentem, wyznaczającym jego przestrzeń. Proponujemy pójść o krok dalej i uczynić je pierwszoplanowymi bohaterami Twojego ogrodu! Współczesny design ogrodzeń i płotów pozwala na ich naprawdę swobodne wykorzystanie jako ozdoby. To samo dotyczy żywopłotów – różnorodność roślin w tym przypadku jest tak duża, że można całkowicie dopasować je do naszych potrzeb i wizji. Jednym z najpopularniejszych stosowanych tu rozwiązań jest sadzenie obok siebie wybranych drzew lub krzewów. Tuje, świerki, bukszpany, cyprysy, czy buki można swobodnie formować, nadając im pożądany kształt. Innym pomysłem może być zaaranżowanie tzw. żywych ścian, czyli puszczenie pnączy na wcześniej przygotowanym ogrodzeniu. Pnącza rosną szybko, zachwycają zróżnicowaniem barw i kształtu liści oraz są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Odpowiednio zadbane otoczą wszystkie piękne ogrody, stanowiąc nierozłączną część ich zachwycającego wyglądu.
Żywopłot przestał być jedynie uformowanym rzędem krzaków – może być pełnoprawnym elementem dekoracyjnym i wykończeniowym Twojego ogrodu!
Ogrody przydomowe pełne kwiatów
Jeśli ogród, to z pewnością kwiaty! To one przystroją, udekorują i ozdobią nasze ogrody – inspiracje w tym zakresie są niemal nieskończone. Mogą rosnąć dziko, pośród traw i krzewów, ale mogą być częścią misternego planu, zamieniającego Twój ogród w najpiękniejszy, kwiecisty krajobraz. Jeśli tylko odpowiednio wybierzesz rodzaj kwiatów, to właściwie nie ma miejsca, w którym nie możesz ich posadzić. Wspaniale ozdobią alejki, przestrzeń tuż przy domu, a nawet uzupełnią aranżację wybranych mebli ogrodowych. Możesz wsadzić je bezpośrednio w ziemię lub wykorzystać doniczki, swobodnie i w dowolnym momencie, zmieniając położenie kwiatów. Każde z tych rozwiązań jest dobre, bo wnosi do Twojego ogrodu mnóstwo koloru, zapachu i niepowtarzalnego wyglądu. Pomysł na ogród z kwiatami zawsze się sprawdzi!
Kwieciste ogrody – aranżacje tego typu nie muszą stawiać na ilość, by zachwycać swoim pięknem!
Ogród tuż przy domu… w nieoczywistym wydaniu!
Ogrody przydomowe to nie tylko miejsca pełne alejek, zróżnicowanych roślin i dekoracji. Piękne ogrody to również te nieco bardziej swobodne w aranżacji. Jeśli liczy się dla Ciebie przede wszystkim pełna swoboda, funkcjonalność i możliwość nieograniczonej adaptacji przestrzeni ogrodowej, to takie rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne! Co powiesz na mniej standardowy sposób na ogród? Może niech będzie to po prostu przestrzeń pełna trawy, połączona w niemal nieskrępowany sposób z tarasem lub podobną częścią wypoczynkową? Z czego zrobić taras w takim ogrodzie? Najlepiej sprawdzą się płyty tarasowe czyli grube (2 cm), mrozoodporne płytki gresowe o najwyższych parametrach odpornościowych i wytrzymałościowych. Możesz je bez ograniczeń układać wprost na powierzchni ziemi, dlatego zbudowany taras lub ścieżki mogą za chwilę zmienić swoją lokalizację. Jest to zatem idealny dodatek i materiał do zastosowania w ogrodzie, w którym liczy się przede wszystkim swoboda i wolność.
Ogród to nie tylko kwiaty, alejki i grządki. To przede wszystkim miejsce, w którym powinieneś czuć się swobodnie i miło.
Ogrody przydomowe mogą stać się integralną częścią Twojego domu – dzięki odpowiedniej aranżacji i nawiązaniu stylistyką do wyglądu wnętrz. Ale mogą też być zupełnie oddzielną, niezależną przestrzenią, poświęconą np. tylko roślinom, relaksowi lub spotkaniom z przyjaciółmi i rodziną. Bez względu na to, którą z opcji wybierzesz, najważniejsze, by zaaranżować ogród zgodnie z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami i aby czas w nim spędzany był zawsze ogromną przyjemnością!
Zostaw komentarz