Niezależnie od liczby hotelowych gwiazdek tutejsza łazienka w hotelu musi spełniać odpowiednie standardy. Pamiętając zatem o wytycznych przepisów budowlanych, możemy zastosować tu również odpowiednie triki aranżacyjne, które sprawią, że łazienka będzie prezentować się bardziej okazale. Jak wykorzystać światło, odbicia, kolor, formę i proporcje, by nawet mała hotelowa łazienka wyglądała na większą? Prezentujemy kilka niezawodnych sposobów.
Hotel to miejsce, w którym spędzamy czas z wyboru lub z konieczności. Niezależnie jednak czy przebywamy w nim podczas wakacji, delegacji czy załatwiania rodzinnych spraw, lubimy czuć się tam bezpiecznie i komfortowo. Poczucie przestrzeni wiąże się z tym nierozerwalnie. Z reguły wygodniej nam w przestronnych pomieszczeniach – lub takich, które na przestronne wyglądają. Jak zatem „dodać przestrzeni” małym hotelowym łazienkom? Dysponujemy całkiem bogatą paletą możliwości, ponieważ zmysł wzroku chętnie poddaje się złudzeniom optycznym. Oko znacznie łatwiej oszukać niż np. zmysł dotyku.
Postaw na biel i jasne odcienie
Im mniejsze pomieszczenie – zwłaszcza bez dostępu do naturalnego światła – tym jaśniejszymi barwami warto je zaaranżować. Tutaj powinny sprawdzić się wszystkie odcienie bieli – od śnieżnej i perłowej poprzez kamienne tonacje podbarwione popielą i piaskiem, po biały z dodatkiem pigmentów ciepłych (np. żółtych czy brzoskwiniowych), a także chłodnych (np. seledynowych, błękitnych i szarych).
Żeby nie było zbyt jednostajnie i spokojnie, weź pod uwagę płytki o różnych formatach i fakturach. W małych łazienkach sprawdzą się zarówno wielkoformatowe płyty, poziomo ułożone kafelki o mniejszych formatach, a także heksagony czy mozaiki.
Czysta biel rodzi skojarzenia ze szpitalną sterylnością – dlatego decydując się na nią, pamiętaj o ociepleniu wystroju łazienki ciekawą fakturą czy dodatkami przyjaznymi dla zmysłu wzroku i dotyku. Godnym i szlachetnym towarzystwem dla bieli jest drewno naturalne (lub ceramiczne).
Biel w wersji szklanej i strukturalnej prezentuje się szalenie efektownie. Odblaski rozświetlają wnętrze.
Biel plus szarość to zestawienie nie tylko modne, ale i praktyczne. Jest jednym z najbardziej neutralnych połączeń, dzięki którym goście nie będą czuć się przytłoczeni nadmiarem „hałaśliwych” barw. W zależności od użytej ceramiki sanitarnej i dodatków, dzięki bieli i szarości można stworzyć wnętrza w różnych stylach.
Ciekawy układ funkcjonalny sprawia, że nawet mała łazienka może być bardzo wygodna.
Biel, błyszczące szkliwo, cienkie linie i poziomy układ kafelków – skutecznie poszerzą przestrzeń niewielkiej łazienki.
Zastosuj ciemniejsze akcenty
W małych łazienkach sama biel i stonowane, jasne odcienie mogą wydawać się nieco mdłe. Jeśli dodasz do nich lekkie ciemniejsze akcenty, dodasz wnętrzu przestronności. W tej roli świetnie sprawdzą się na przykład modne industrialne metalowe ramy, sprzęty i dodatki.
Biała cegła na ścianie, ciemniejsza podłoga i lekkie czarne dodatki sprawią, że łazienka wyda się większa.
Wykorzystaj LUSTRA – multiplikatory przestrzeni
Lustrzana tafla to mistrz iluzji. Umiejętnie zastosowana pozwala pomnożyć przestrzeń razy dwa (niekiedy nawet więcej). Wykorzystana na całej powierzchni ściany (najlepiej bez ram), optycznie podwaja powierzchnię. Zastosowana w wybranych miejscach, działa z mocą proporcjonalną do powierzchni lustra.
O tym, jak wykorzystać lustra w łazience, przeczytasz tutaj.
Białe płytki i ceramiczne deski + szerokie lustro i jasna zieleń – oto kilka trików powiększających wykorzystanych w jednym pomieszczeniu.
Pamiętaj o odblaskach
Błyszczące powierzchnie i materie odbijają światło tak, jak lustro. Możesz śmiało zastosować je na dużych powierzchniach, wykorzystując błyszczące szkliwo płytek ceramicznych. Możesz użyć ich również w zdobieniach – np. w postaci metalizowanych ceramicznych listew, mozaik czy też metalowych wieszaków, lamp itp.
Nawet czarne płytki mogą działać jak lustro, powiększając przestrzeń małej łazienki.
Biel przełamana jasną szarością, błyszczącymi lampkami i ciekawą heksagonalną mozaiką? Tak!
Operuj światłem
Światło – czwarty wymiar architektury – ma zdecydowanie większą niż inne czynniki moc kształtowania przestrzeni. Stosując już tylko światło odbite na suficie i doświetlając narożniki sprawisz, że ciasne pomieszczenie będzie wyglądało na większe. Pamiętaj oczywiście o dobrym, symetrycznym oświetleniu twarzy przy lustrze. To nie tylko wymóg przepisów, ale i jeden z wyznaczników komfortu. Dobrze jest perfekcyjnie wykonać makijaż i świetnie wyglądać o każdej porze.
Kontrastowy pas „podwyższający”
Jeśli hotelowa łazienka, którą aranżujesz, nie jest zbyt zgrabna, możesz wizualnie poprawić jej proporcje, wykorzystując m.in. linie, barwy, światło, dekoracje i lustra.
Jeśli projektowana przez Ciebie łazienka wydaje się niska, możesz użyć zabiegu „podwyższającego” wnętrze. Pokryj sufit jaśniejszym kolorem (lub doświetl go skutecznie). Wybierz kontrastowy kolor i zdecydowanie pociągnij nim pas w górę. Możesz w ten sposób wydzielić jakąś strefę funkcjonalną. Jasna przestrzeń łazienki nie ucierpi, a pomieszczenie wizualnie zyska na wysokości.
Hotelowa łazienka na poddaszu
Jeśli projektujesz łazienkę z oknem połaciowym, wlewającym do łazienki masę słonecznego światła, zadanie jest dużo łatwiejsze – rozświetlenie sprawia, że wnętrze wydaje się o wiele większe. Warto podkreślić ten rozjaśniający efekt jasną ceramiką – biała glazura i płytki do złudzenia przypominające naturalne drewno, doskonale spełnią to zadanie.
Biel i drewno – naturalnie ciepłe połączenie, które sprawdzi się w niedużych łazienkach.
Ciemniejszy dół niż góra
W maleńkich wnętrzach sprawdza się również zabieg umieszczania bardzo jasnych odcieni powyżej linii wzroku, a nieco ciemniejszych poniżej tej linii. Projektując niewielką hotelową łazienkę, możesz rozważyć również to rozwiązanie – zwłaszcza, jeśli obiekt utrzymany jest w stylistyce klasycznej.
Eleganckie czernie dla odważnych
Jeśli projektujesz ekskluzywny obiekt dla gości o nieszablonowych, wyszukanych gustach, możesz rozważyć również ciemny wystrój łazienki. Eleganckie czernie, głębokie grafity i odcienie gorzkiej czekolady dodadzą wnętrzom szyku i podkreślą klasę obiektu.
Więcej o ciemnych barwach w łazience znajdziesz tutaj.
Wykorzystaj całą dostępną przestrzeń
Jeśli standard hotelu, który reprezentuje Twój obiekt tego nie zabrania, rozważ połączenie części łazienkowej z resztą hotelowego pokoju. To od lat znana praktyka światowych hoteli, szalenie popularna w pokojach małżeńskich, „jedynkach” i pokojach dwuosobowych wykorzystywanych przez jednego gościa.
Takie odważne połączenie za jednym zamachem rozwiązuje kilka aspektów: sprawia, że przestrzeń sypialno-wypoczynkowa jest większa, podobnie jak i przestrzeń łazienki, która dodatkowo zyskuje dostęp do naturalnego światła. Takie rozwiązanie pozwala również zaoszczędzić przestrzeń zabieraną przez ściany działowe i klasyczne drzwi. Przeszklenie – przezroczyste lub częściowo matowe – z powodzeniem zastąpi pełną ściankę, zatrzyma również wilgoć w łazience.
Sypialnia połączona z łazienką powiększa wizualnie przestrzeń obu pomieszczeń i pozwala „zaszaleć” z ciemniejszymi barwami.
PODSUMOWANIE:
Małą łazienkę hotelową możesz optycznie powiększyć na wiele sposobów:
- Wybieraj do aranżacji biele i jasne odcienie
- Wprowadź do łazienki lekkie elementy kontrastowe w ciemniejszych barwach.
- Umiejętnie zastosuj lustra, dzięki którym możesz multiplikować przestrzeń.
- Wykorzystaj odblaski – płytki o błyszczącym szkliwie, sprzęty i dekoracje metalizowane.
- Zadbaj o proporcje wnętrza i w razie potrzeby zastosuj np. triki podwyższające.
- Jeśli to możliwe – połącz przestrzeń sypialni z łazienką.
Zostaw komentarz