Beton i czerń – na pozór chłodne i surowe – z powodzeniem mogą pełnić rolę aranżacyjnej bazy dla pięknych, nastrojowych wnętrz. Warunkiem jest umiejętne wyważenie proporcji między barwami, formatami i fakturami płyt oraz bryłami w przestrzeni, a także przemyślane operowanie światłem. Niebagatelną rolę we wnętrzach opartych na betonie i czerni pełnią dodatki. Podpowiadamy, jak operować betonowymi szarościami i jakie dodatki w stylu industrialnym wybrać, by wnętrze było nie tylko oryginalne, ale również przytulne.
Betonowe szarości plus czerń to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i pełne charakteru.
Wszystkie odcienie betonowej szarości i czerń należą do współczesnego kanonu aranżacji wnętrz. Trudno się dziwić – neutralna szarość stanowi idealne tło dla barw zarówno ciepłych, jak i chłodnych, zaś czerń od niepamiętnych czasów jest oznaką elegancji i luksusu.
Dysponując tymi dwiema barwami i fakturą betonu, możesz wyczarować przestrzenie o różnym charakterze – od monochromatycznych, minimalistycznych, poprzez nowoczesne (z mocnymi akcentami kolorystycznymi), po wnętrza industrialne oraz typu loft i soft loft.
W każdym z nich sprawdzi się zarówno dominacja płytek o wyglądzie betonu, jak i połączenie ich z płytkami drewnopodobnymi.
Moc industrialnych dodatków
Loftowe wnętrza mają swój niepowtarzalny urok między innymi dzięki dodatkom. Surowe oprawy lamp, „łyse” żarówki, widoczne kable, metalowe ramy obrazów i szprosy w oknach, a także czarna armatura – te charakterystyczne elementy sprawiają, że wnętrze ma swój jednoznaczny, industrialny charakter. Nie ma tu miejsca na drapowane zasłony, aksamit, finezyjne zdobienia i kryształy – zamiast nich króluje praktyczna prostota.
W loftach kluczową rolę gra funkcja praktyczna każdego sprzętu i dodatku.
Jeśli lubisz industrialne klimaty, wybierz minimum elementów wyposażenia i starannie dobierz dodatki. Postaw na perfekcyjną niedoskonałość surowego drewna, wyłącznie naturalnych tkanin (lnu, zgrzebnej wełny, nie uszlachetnianej bawełny), naturalnych skór bydlęcych, a także odkryj różne oblicza metalu.
Dostępność żarówek o różnej mocy i barwach (od zimnych do bardzo ciepłych, przypominających światło świecy), pozwoli doskonale doświetlić wnętrze, a jednocześnie nadać mu pożądany przez Ciebie klimat.
Beton w salonie
Salon, jako zazwyczaj najbardziej reprezentatywne miejsce dla mieszkania czy domu, warto urządzić w sposób wyrazisty stylistycznie, a jednocześnie tak, by nie wymagał częstego odświeżania. Bardzo praktycznym i ciekawym wizualnie rozwiązaniem jest zastosowanie płyt ceramicznych dużego formatu o wyglądzie betonu. Betonowe płyty, układane na ścianach na przemian w pionie i w poziomie, same w sobie będą zdobić salon. Podobnie jak posadzka z płyt o identycznej barwie, ale odmiennej, błyszczącej powierzchni.
Beton uwielbia towarzystwo drewna i czarnego metalu. Wiszące drewniane schody z metalową poręczą, drewniana komoda na metalowej ramie i drewniany stół z krzesłami (idealnie dobranymi pod względem formy), będą tworzyć spójną, elegancką całość.
Wielkoformatowe betonowe płytki ceramiczne podkreślają urodę drewna i elegancję mebli, stanowiąc idealną bazę do wymarzonych aranżacji.
Równie ciekawie może być, jeśli zróżnicujemy powierzchnię ścian salonu pod kątem faktury. Na wybranej części ściany możemy położyć betonowe płyty z wyraźną strukturą. Dzięki temu wprowadzimy do salonu interesującą grę światła, zarówno dziennego, jak i starannie przemyślanego światła lamp.
Ceramiczny beton – i ten gładki, i strukturalny – jest świetnym tłem dla ciekawych mebli. Efektownie będą się na nim prezentować zarówno wymyślne miękkie sofy, jak i modne konsole o metalowych podstawach.
Kontrast między gładką i strukturalną fakturą betonu na ścianie wprowadza oryginalność do wnętrz. I świetnie wygląda z drewnopodobną podłogą.
Urządzając wnętrza, w których dominuje beton, zwróć uwagę, że najlepiej służy im duch minimalizmu. Zostaw zatem sporo wolnej przestrzeni, umieść wyłącznie niezbędne meble i unikaj przeładowania bibelotami. Starannie dobierz dodatki (np. grafiki w lekkich, aluminiowych czarnych ramkach), a także oświetlenie o prostych, jednoznacznych kształtach.
Jeśli pragniesz podkreślić naturalność wnętrza, umieść w nim efektowne żywe rośliny w donicach o nieskomplikowanych bryłach (wykonanych np. z drewna, metalu lub betonu).
Ceramiczny beton w łazience
Ceramiczne płytki o wyglądzie betonu równie dobrze jak w salonie sprawdzą się w łazience. Matowa, betonowa szarość jest nie tylko efektowna wizualnie, ale i przyjazna w pielęgnacji. Nie widać na niej drobnych kamiennych osadów (które potrafią nieźle dać się we znaki czystościowym pedantom, którzy zdecydowali się na gładkie, błyszczące płytki). Podobnie duży format płytek i ich rektyfikowane krawędzie, zapewniają większą higienę (a minimalna powierzchnia fug nie wymaga częstego i żmudnego szorowania).
Płytki o wyglądzie betonu same w sobie są piękne, a przy tym eksponują bryły ceramiki sanitarnej i oryginalnych dodatków.
Szarości w odcieniach betonu wyglądają świetnie zarówno z surowym drewnem, aluminium, czarnym metalem, jak i z metalami o ciepłych barwach złota i miedzi. Matowa faktura płytek uwypukla błyszczące elementy wyposażenia (np. połyskującą, wolno stojącą wannę czy misę umywalki). Podobnie na neutralnym, szarym tle, wszystkie sprzęty i meble są lepiej wyeksponowane.
Jeśli doceniasz elegancję czerni i masz w sobie odwagę, by powierzyć jej ważną rolę w swoim domu – wybierz płytki o najciemniejszych, niemal czarnych odcieniach. Wbrew pozorom czarne płytki nadają się nie tylko do bardzo przestronnych wnętrz. Ceramiczna czerń wygląda świetnie w zestawieniu z jaśniejszymi, betonowymi szarościami, z bielą, a także naturalnymi odcieniami beżu.
Twoja łazienka może robić piorunujące wrażenie, jeśli modne czarne płytki połączysz z nieco jaśniejszymi o wyglądzie betonu.
Jeśli bliskie są Ci industrialne klimaty, prawdopodobnie spodoba Ci się również połączenie ceramicznego betonu i płytek o wyglądzie cegiełek (białych lub tradycyjnie czerwonych). Jasna, betonowa posadzka, będzie pięknie kontrastować z płytkami drewnopodobnymi i surowym drewnem łazienkowych mebli. Oczywiście spójnikiem całości aranżacji będą charakterystyczne, czarne elementy – czarna kolumna prysznicowa i bateria umywalkowa oraz czarne lampy z wyeksponowanymi kablami oraz czarno-białe zdjęcie, także w metalowej, czarnej ramce.
Płytki o wyglądzie betonu perfekcyjnie łączą się z płytkami drewnopodobnymi, a także z tymi naśladującymi cegiełki.
PODSUMOWANIE
- Urządzając wnętrze w stylu loftowym, wykorzystaj wielkoformatowe płytki ceramiczne o wyglądzie betonu.
- Śmiało eksperymentuj z zestawianiem faktur gładkich i strukturalnych – wykorzystasz wówczas grę światła i nadasz pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.
- Wybierz jedynie konieczne meble i elementy wyposażenia oraz dodatki, które mogą pełnić również funkcje praktyczne.
- Nie bój się widocznych kabli i nieosłoniętych żarówek – w ten sposób zamanifestujesz swój ulubiony styl, a odpowiednio grając mocą i barwą światła – uzyskasz pożądany nastrój w poszczególnych strefach domu.
- Dobierając dodatki, postaw na naturalne materie – surowe drewno, skóry, wełnę i bawełnę. Dzięki nim osiągniesz efekt przytulności.
- Wybierz ulubione rodzaje metalu, które ozdobią Twoje industrialne wnętrze. Może to być surowe lub czarne aluminium, mosiądz, miedź, a nawet metale złocone.
- Weź pod uwagę mnogość odcieni betonu – od popielato białych, poprzez różne nasycenia szarością, aż po niemal czerń. Nie musisz stawiać na jeden odcień – przeciwnie, możesz w sposób zamierzony grać kontrastem jasnych i ciemnych betonowych barw.
- Jeśli zależy Ci na gustownym wyważeniu efektów błysk-mat, rozważ połączenie surowych, betonowych powierzchni z błyszczącymi elementami wyposażenia i metalowymi dodatkami.
- Pamiętaj, że beton kocha towarzystwo drewna i surową cegłę – z powodzeniem zatem połączysz płytki ceramiczne o wyglądzie tych materiałów w spójną stylistycznie całość.
Zostaw komentarz