PORADY > Remont łazienki– o czym należy pamiętać?

Remont łazienki wiąże się z wieloma zmianami i ingerencją nie tylko w wygląd pomieszczenia, ale również układu urządzeń sanitarnych, czy ich funkcjonalności. Rzadko jednak do aranżacji nowego miejsca zatrudnia się architekta wnętrz czy stylistę. Coraz częściej to my sami decydujemy się na planowanie wymarzonej łazienki. Niesie to ze sobą ogromną satysfakcję, ale także pewne zagrożenia. Sprawdź co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na remont łazienki.

O czym należy pamiętać podczas remontu:

1. Odpowiednim rozmieszczeniu urządzeń sanitarnych, z uwzględnieniem podziału na strefy użytkowe.
2. Zachowaniu wymogów bezpieczeństwa związanych z elektryką.
3. Zabezpieczeniu wszystkich stref, które mają kontakt z wodą.
4. Zaprojektowaniu funkcjonalnego oświetlenia.
5. Ciekawej aranżacji, dopasowanej do wielkości pomieszczenia.

FUNKCJONALNA ŁAZIENKA – JAK JĄ ZAPROJEKTOWAĆ

Remont łazienki wiąże się z przeprowadzeniem poważnych prac budowlanych. Zmiany aranżacyjne nie ograniczają się jedynie do odświeżenia wnętrza. Często decydujemy się na zmianę ustawienia armatury sanitarnej, zupełnie nową glazurę oraz wyposażenie dodatkowe np. meble.

Praktyczna łazienka powinna zostać podzielona na strefy użytkowe. Jeżeli więc w pierwotnym projekcie nie zostało to uwzględnione, remont jest najlepszym momentem, aby to zmienić. Specjaliści budowlani mogą zaprojektować nowe rozmieszczenie ciągów wodnych a elektryk poprowadzi nową instalację elektryczną. Dzięki temu zyskujemy odmienioną i praktyczną łazienkę.

Co należy uwzględnić dzieląc łazienkę:

1. Wielkość pomieszczenia

• Czy możemy pozwolić sobie na stworzenie rozbudowanych stref użytkowych. W przypadku dużych pomieszczeń warto zastosować delikatne ścianki    działowe   wykonane z płyt gipsowych, szkła lub luksferów.
• Podział małych łazienek jest mniej zauważalny i trudniejszy do wychwycenia. Przy aranżacji małych pomieszczeń należy maksymalnie wykorzystać dostępną    przestrzeń.

2. Funkcje łazienki

• Pralnia – w przypadku kiedy nie posiadamy osobnego pomieszczenia przeznaczonego na pralnię, trzeba uwzględnić ją również przy aranżacji łazienki. Nie chodzi    tu jedynie o ustawienie pralki, ale zaplanowanie także suszarni czy kosza na brudną bieliznę.
• Toaletka. Każda kobieta potrzebuje odpowiedniego miejsca na swoje rytuały pielęgnacyjne. Jeżeli ma się ono znaleźć w łazience, trzeba zadbać o odpowiednie    oświetlenie, półki, na których przechowa się wszystkie niezbędne kosmetyki oraz duże lustro.

ŁAZIENKA W PRAKTYCE

Aby efekt końcowy remontu łazienki był olśniewający, należy pamiętać o kilku najważniejszych elementach. Uwzględniając je już na etapie projektu, unikniemy późniejszych rozczarowań oraz zyskamy funkcjonalne wnętrze.

1. Oświetlenie

Oświetlenie łazienkowe powinno być dostosowane do stref. Najważniejszym punktem, zwłaszcza dla kobiet, jest lustro. Oświetlenie w tej części powinno być umieszczone na ścianie, tak aby oświetlać twarz. Najlepiej jeśli zastosujemy dwie lampy, umieszczone po obu stronach lustra. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić od 60 do 75 centymetrów. Ważna jest też wysokość. W przypadku oświetlenia przy lustrze, światło powinno znajdować się na wysokości twarzy, czyli mniej więcej 160 centymetrów od podłogi. Najlepiej wybrać żarówki dające ciepłe i łagodne światło.

Oświetlenie górne powinno zostać zaprojektowane tak, aby rzucać jak najmniej cienia na sylwetkę i twarz, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności, jak makijaż czy pielęgnacja. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku lamp LED-owych w podwieszonym suficie.

Łazienka może spełniać także funkcję domowego SPA, gdzie uciekamy od stresów dnia codziennego. Najlepszym sposobem na zbudowanie nastroju, będzie taśma świetlna wmontowana w obudowę wanny. W zależności od wystroju, dostępne są wersje kolorowe oraz białe.

2. Zasady bezpieczeństwa

Ze względu na dużą wilgotność panującą w łazience oraz bliski kontakt urządzeń elektrycznych z wodą, podczas remontu łazienki konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Przepisy określają, że gniazdka elektryczne powinny znaleźć się jak najdalej wanny lub kabiny prysznicowej. Minimalna odległość jaką należy zachować to 60 cm. Ważna jest również wysokość, na jakiej umieszczone zostaną elementy elektryki. Gniazdka powinny być umieszczone co najmniej 120 cm od podłogi, z kolei włączniki światła około 140 cm.

Dbając o bezpieczeństwo swoje i bliskich, najlepiej wybrać gniazda elektryczne z bolcem uziemiającym oraz takie, które są odporne na zachlapanie wodą. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup gniazdek, które posiadają klapkę zabezpieczającą.

3. Zabezpieczenie przed wilgocią

Wybór materiałów wykończeniowych może być podyktowany nie tylko gustami właścicieli, funkcjonalnością, ale również rodzajem ogrzewania. Obecnie istnieje kilka rodzajów ogrzewania łazienkowego, a jednym z najbardziej popularnych są grzejniki wodne, zbudowane z pionowych kolektorów. Ze względu na swoją budowę nazywane są również drabinkowymi. Popularność zawdzięczają nie tylko estetyce, ale również funkcjonalności, ponieważ mogą być stosowane do suszenia ręczników czy prania.

Popularnym rozwiązaniem jest również ogrzewanie podłogowe, które częściej stosuje się w domkach jednorodzinnych czy apartamentowcach. Ten rodzaj instalacji cieplnej zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, a przy tym zapewnia przyjemne uczucie ciepła podczas chodzenia boso. W przypadku ogrzewania podłogowego, do wykończenia łazienki najlepiej wybrać płytki ceramiczne, które świetnie przewodzą ciepło i nie zniszczą się pod jego wpływem.

PION CZY POZIOM – czyli odwieczny dylemat pomiędzy wanną, a prysznicem

Długie wylegiwanie się czy szybki i orzeźwiający prysznic? Każdy sposób ma swoich zwolenników i przeciwników. Niestety, najczęściej wybór pomiędzy wanną, a prysznicem nie jest uwarunkowany preferencjami domowników, ale możliwościami aranżacyjnymi.

Kiedy wybrać wannę?

• Wanna najlepiej sprawdzi się w łazience, gdzie dostępna jest duża przestrzeń aranżacyjna. W przypadku mniejszych łazienek, w których nadal znajdzie się miejsce    na wannę, najlepiej wybierać modele rogowe, w kształcie półokręgu.
• Jeżeli łazienka jest przeznaczona dla pary lub ma być miejscem relaksu, wtedy również wybierzmy wannę. Dla zwiększenia przyjemności, zdecydujmy się na wariant    z hydromasażem lub wbudowanym radiem.
• Rodzice mniejszych dzieci również powinni zastanowić się nad zamontowaniem wanny - ułatwi kąpiel, a przy tym pozwoli na zabawę w wodzie!

Bellicita / Purio


Rysunek 1 Płytki ceramiczne Bellicita / Purio, Paradyż

Bellicita Bianco Pillow..
81,80 zł/m2
Bellicita Bianco Inserto Fiori..
55,97 zł/szt
Bellicita Nero Panello..
81,80 zł/m2
Bellicita Rosa Inserto Damasco..
43,05 zł/szt

Dla kogo prysznic?

• Prysznic najlepiej sprawdzi się w małych łazienkach, zwłaszcza w bloku. Możemy wybrać pomiędzy kabiną prysznicową z brodzikiem lub natryskiem bez wydzielonej    kabiny z rynną podłogową.
• W domach piętrowych, gdzie przeważnie znajduje się kilka łazienek, prysznic lepiej zamontować w miejscu dla gości. Jest to szybszy i wygodniejszy sposób    na odświeżenie się, niż kąpiel w wannie.
• Prysznic powinny wybrać też osoby starsze, zwłaszcza te mieszkające same. Wejście pod prysznic jest dużo łatwiejsze i zmniejsza ryzyko upadku czy urazu.    Dodatkowo, długie, gorące kąpiele nie są wskazane dla osób z chorobami serca czy problemami z ciśnieniem.
• Osoby szukające oszczędności, również powinny zdecydować się na montaż natrysku! Nawet podczas długiego prysznicu zużywa się znacznie mniej wody, niż    podczas kąpieli przy wannie pełnej wody.

Como


Rysunek 2 Płytki ceramiczne Como, Paradyż

Como..
55,35 zł/m2
Manteia Colour Panel A..
103,32 zł/szt

Porady Ceramiki Paradyż

• Podczas remontu łazienki pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
• Remont jest inwestycją na lata, zainwestuj więc w sprzęt i elementy wysokiej jakości.
• Kieruj się najnowszymi trendami, ale zachowaj umiar. Klasyczna aranżacja nigdy nie wyjdzie z mody.
• Licz się z miejscem, aby stworzyć przyjemne i funkcjonalne wnętrze.
• Czuj się komfortowo i zaprojektuj łazienkę, w której możesz się zrelaksować.
• Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu.