PORADY > Pomysł na aranżację salonu - płytki rustykalne

Wnętrze przytulne, ciepłe, wykończone drewnem, przywodzące na myśl odpoczynek na wsi – to wszystko przynosi nam styl rustykalny. Etymologii nazwy należy szukać w angielskim słowie „rustic”, które odsyła nas do rzeczy swojskich, chłopskich i wiejskich. Nic dziwnego, że zyskał sobie wielu zwolenników, bo kojarzy się ze spokojem i sielskością zamożnej chaty lub małego dworku. Taka aranżacja świetnie sprawdzi się w odrestaurowanym drewnianym lub położonym na wsi domu, ale może być również ostoją dla właścicieli mieszkań w centrach wielkich miast. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się przestrzeń, którą chcemy urządzić w stylu rustykalnym, ma on swoje niezmienne wyznaczniki. Kierując się nimi, możemy urządzić niemal wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu – sypialnię, kuchnię, jadalnię a nawet łazienkę. Jeśli jednak decydujemy się, by styl rustykalny zagościł jako mocny akcent wyłącznie w jednym wnętrzu, najczęściej wybór pada na salon, czyli najbardziej reprezentacyjną część domu. W pozostałych pomieszczeniach z powodzeniem mogą wówczas pojawić się elementy nawiązujące do stylu prowansalskiego, który będzie harmonizował z rustykalnym wystrojem.

Rysunek 1 Płytki ceramiczne Rondoni, Paradyż

Rysunek 1 Płytki ceramiczne Rondoni, Paradyż

Rondoni Bianco Ściana Struktura..
79,95 zł/m2
Rondoni Bianco Inserto Struktura A..
14,76 zł/szt
Rondoni Bianco Inserto Struktura B..
14,76 zł/szt
Rondoni Bianco Inserto Struktura C...
14,76 zł/szt

W KRAINIE CIEPŁYCH BARW

Paleta barw, którą warto wykorzystać w rustykalnej aranżacji salonu, nie jest szeroka. Składają się na nią w szczególności:

• beże,
• brązy,
• ceglasta czerwień,
• kolory ziemi,
• biel.

Wymienionych barw możemy użyć, wybierając kolor ścian i dodatków. Ciepłe i jasne odcienie pomogą stworzyć przytulne wnętrze, dlatego warto, aby pojawiły się na większych powierzchniach, natomiast mocniejszy akcent kolorystyczny możemy zarezerwować dla oryginalnych dodatków, które dodadzą wnętrzu wyrazistości.

WSZECHOBECNE DREWNO

Trudno wyobrazić sobie rustykalne wnętrze bez elementów drewnianych – mebli oraz części typowo konstrukcyjnych, jak podłogi i belki stropowe. Materiał ten wprowadza niepowtarzalny klimat, dając poczucie obcowania z naturą. Dodatkowo nie musimy obawiać się, że jego struktura nie jest idealna – wszelkie sęki, widoczne słoje, nierówności i „stary” wygląd są jak najbardziej pożądane. Jednak z tego powodu styl rustykalny z pewnością nie przypadnie do gustu wielbicielom perfekcyjnych, minimalistycznych wnętrz.
Jak jednak odtworzyć starą drewnianą podłogę w nowym domu lub mieszkaniu? Rozwiązaniem może być zastosowanie płytek podłogowych z kolekcji firmy Paradyż. Uwagę warto poświęcić w szczególności dwóm kolekcjom płytek – Trophy oraz Como. Nie tylko odtwarzają one strukturę drewna, ale również nadają mu charakter poprzez stworzenie wrażenia, że mamy do czynienia z drewnem wiekowym.
Kolekcja Como to płytki do złudzenia przypominające bielone deski. Dzięki połączeniu ich z jasnymi drewnianymi meblami otrzymamy przestronne wnętrze. Możemy uzupełnić je dodatkami w odcieniach brązu i karmelu, które ocieplą biel podłogi i mebli. To propozycja, która spodoba się szczególnie osobom chcącym nadać wnętrzu rustykalny charakter, a jednocześnie obawiającym się, że pomieszczenie okaże się zbyt ciemne i przytłaczające, zwłaszcza jeśli pokój jest niewielki lub słabo oświetlony.
Wiele możliwości aranżacji salonu daje kolekcja Trophy, bowiem składające się na nią płytki dostępne są w trzech kolorach: bieli, beżu i brązie. Ich struktura zaskakuje oryginalnością – przypomina bowiem drewno wielokrotnie malowane i poddane rewitalizacji, a więc idealnie wpisujące się w styl rustykalny. Do wybranego odcienia płytek możemy dobrać jasne, lekkie meble sosnowe lub te, wykonane z ciemnego drewna – możliwości aranżacji jest wiele, bo efektowne będą zarówno kontrastowe zestawienia, jak i te monochromatyczne.
Drewno w rustykalnym salonie może pojawić się nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Belki stropowe to rozwiązanie często wykorzystywane, ale nie jedyne – również drewniana boazeria pomoże w stworzeniu atmosfery wiejskiej chaty.

Rysunek 1 Płytki ceramiczne Rodari, Paradyż

Rysunek 1 Płytki ceramiczne Rodari, Paradyż

Rodari Bianco..
67,65 zł/m2
Rodari Bianco..
79,95 zł/szt
Rodari Blue..
86,10 zł/szt
Rodari Red..
86,10 zł/m2

KAMIEŃ NIE TYLKO NA ZEWNĄTRZ DOMU

Drewno to nie jedyny materiał wykończeniowy typowy dla rustykalnego stylu. Charakteru wnętrzu nada również kamień, który może pełnić różne funkcje. Wyrazistą częścią wnętrza będzie pojedyncza ściana wyłożona kamieniem, a jeśli pomieszczenie daje nam takie możliwości, można także pokusić się o kominek, którego obudowa będzie stworzona właśnie z tego materiału. Uzyskane w ten sposób źródło ciepła będzie równocześnie elementem dekoracyjnym, a w zależności od sposobu jego wykończenia możliwe jest nadanie mu określonego charakteru. Połączenie drewna i kamienia stworzy bogatszą i cieplejszą kompozycję. Jeśli zamierzonym efektem jest nadanie wnętrzu odrobiny surowości, lepszym rozwiązaniem będzie decyzja o wydzieleniu w części salonu strefy kominkowej, gdzie dominuje kamień. Pomogą w tym płytki podłogowe z kolekcji Freeman firmy Paradyż. Idealnie odwzorowują one strukturę kamienia, zarówno dzięki szorstkości, jak i połączeniu odcieni szarości i beżu. Ich nieregularny wzór został stworzony dzięki inspiracji naturalnymi łupanymi kamieniami, co idealnie wpasowuje się w założenia rustykalnego stylu rezygnującego z doskonale symetrycznych i wykończonych form. Kominek w okresie jesienno-zimowym będzie spełniał swoją funkcję grzewczą, ale również w cieplejszych porach nie musimy rezygnować z obecności w domu drewna kominkowego. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń – na przykład wnęka obok kominka, czy półka wkomponowana w jego obudowę – może służyć do przechowywania polan, które będą sposobem na wkomponowanie we wnętrze naturalnego surowca.

RUSTYKALNE DODATKI I AKCESORIA

Lampa, świece, obrazy, narzuty czy obrusy to uniwersalne dodatki, bez których trudno wyobrazić sobie salon. Znajdą się również w pomieszczeniu rustykalnym, ale aby komponowały się z resztą aranżacji, muszą posiadać odpowiedni charakter i kolorystyką wpasowywać się w przyjęty przez nas styl.
Oświetlenie zapewnią na przykład lamy naftowe czy żeliwne lampy sufitowe. Dodatkowym źródłem światła podczas kolacji mogą być ustawione na stole świece ukryte w metalowych lub drewnianych latarenkach.
Wśród rozmieszczonych na komodzie ozdób powinny znaleźć się gliniane i ceramiczne dzbanuszki, w których warto umieścić świeże polne kwiaty. Drobiazgi znajdą swoje miejsce w wiklinowych koszykach, które ozdabiając, pomogą jednocześnie zadbać o porządek.
Wiejski styl to również rękodzieło, dlatego stół warto nakryć wykonanymi na szydełku obrusem lub bieżnikiem – najlepiej w jasnych odcieniach. Mocniejszy akcent kolorystyczny i kwiatowe lub folkowe wzory mogą pojawić się za to na poduszkach umieszczonych na kanapie.

Rysunek 1 Płytki ceramiczne Antico / Arke, Paradyż

Rysunek 1 Płytki ceramiczne Antico / Arke, Paradyż

Antico Bianco Ściana..
67,65 zł/m2
Antico Blue Inserto B..
52,28 zł/szt
Antico Red Inserto B..
52,28 zł/szt
Arke A..
66,42 zł/m2

Porady Ceramiki Paradyż

• jeśli dobrze czujesz się w otoczeniu ciepłych barw, naturalnych materiałów i nawiązujących do tradycji dodatków, to styl rustykalny jest dla Ciebie. Nie będzie to    jednak dobry wybór dla osób lubiących sterylne, minimalistyczne i nowoczesne wnętrza;
• salon to idealne wnętrze, by nadać mu rustykalny charakter. Dzięki kominkowi, wygodnym sofom z kolorowymi poduszkami oraz łagodnemu światłu starych lamp    będzie kojarzył się z odpoczynkiem i swojską, komfortową przestrzenią;
• rustykalny styl to przede wszystkim naturalne materiały – drewno i kamień. Nie może ich zabraknąć na podłodze oraz ścianach;
• nie bój się chropowatych powierzchni, nierównomiernie nałożonego tynku na ścianach, widocznych słojów i sęków w drewnie, bo to jedne z wyróżników wiejskiego    stylu. Lakierowane drewno można nawet poddać ługowaniu nadającemu mu bardziej stary wygląd;
• zadbaj o dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak glina czy wiklina, nie unikaj również wzorów i motywów ludowych oraz folkowych.