PORADY > Mozaiki – dobry pomysł na aranżację wnętrz

Pasują do każdego pomieszczenia, dodają wnętrzom charakteru, mogą stanowić podstawę aranżacji lub być tylko atrakcyjnym dodatkiem. Kamienne, szklane, drewniane, ceramiczne. O różnych kształtach, kolorach i wzorach. Mozaiki. Idealne nie tylko do kuchni czy łazienki, ale także do salonu, przedpokoju lub na taras.

„Tradycyjne” mozaiki składają się zazwyczaj z niewielkich, kwadratowych elementów o boku nie dłuższym niż 5 centymetrów. Te mniej standardowe propozycje mogą mieć inną – w zasadzie dowolną formę (wielokąty, owale czy kształty nieregularne). Mozaiki wykonuje się ze szkła, kamienia i ceramiki, nieco rzadziej z innych materiałów, takich jak choćby metal czy drewno. W zależności od tego, jaki materiał posłużył do jej wytworzenia, różne są jej zastosowania i techniki układania oraz efekty, jakie uzyskuje się w aranżacji wnętrz.

Przykładowe szklane mozaiki Ceramiki Paradyż o różnych kształtach kostek.


Przykładowe szklane mozaiki Ceramiki Paradyż o różnych kształtach kostek.

Mozaiki szklane traktowane są przez projektantów jak wnętrzarska „biżuteria”. Dzięki właściwościom szkła liczba możliwych do uzyskania wizualnych efektów jest w zasadzie nieskończona. Mozaika może mieć dowolny kolor, kształt i fakturę, kostki mogą być przezroczyste, matowe lub błyszczące. Ponadto w szkle zatopione mogą być dodatkowe zdobienia. Dzięki takiej różnorodności, szklane mozaiki znajdują zastosowanie w wielu wnętrzach, jednak najchętniej wykorzystuje się je w łazienkach i / lub kuchniach. Ze względu na kruchość szkła mozaiki takie kładzie się na ścianach, nigdy na podłodze.

Przykładowe mozaiki Ceramiki Paradyż - gres szkliwiony.


Przykładowe mozaiki Ceramiki Paradyż - gres szkliwiony.

Mozaiki gresowe nadają się zarówno do wnętrz jak i do zastosowań zewnętrznych, można je układać na ścianach i na podłogach. Dużą popularnością cieszą się zarówno te wykonane z gresu szkliwionego, jak i szalenie popularnego – polerowanego.

Od lewej – przykładowa mozaika cięta oraz mozaika prasowana Ceramiki Paradyż.


Od lewej – przykładowa mozaika cięta oraz mozaika prasowana Ceramiki Paradyż.

Mozaika w łazience

Mozaika w łazience to rzecz która na stałe wpisała się w aranżacje tego typu pomieszczenia. Może podzielić wnętrze łazienkowe na odpowiednie strefy oraz podkreślić w nim wybrane elementy dekoracyjne, jak również stanowić bazę wypełniającą całe pomieszczenie. Mozaika jest niezastąpiona w obudowywaniu obłych sprzętów czy ścian, można z jej pomocą pięknie pokryć okrągłą lub półokrągłą wannę lub krzywiznę ściany i kolumny. Drobną mozaikę bardzo często układa się również na łazienkowych i kuchennych blatach oraz półkach.

Penelopa – beżowa mozaika ścienna imitująca naturalny kamień.


Penelopa – beżowa mozaika ścienna imitująca naturalny kamień.

Aranżacja łazienki wykorzystująca płytki ceramiczne i ścienną mozaikę imitującą swoim wyglądem kamień. Ten elegancki, klasyczny „marmurowy” wzór, drobne kostki i naturalna, beżowa kolorystyka dają piękny i uniwersalny zarazem efekt. Wszystkie krzywizny pokrywa właśnie mozaika, świetnie komponująca się z pozostałymi płytkami i podkreślająca jednocześnie konkretne elementy wnętrza.

Mozaika w kuchni

Mozaika w kuchni stosowana jest najczęściej na ścianie nad blatem, atrakcyjnie spajając całość aranżacji pozostałych powierzchni - czy jest to mozaika szklana, czy też gresowa imitująca dowolny materiał nadający określony stylu danemu pomieszczeniu (na przykład drewno czy kamień). Poniżej dwa przykłady wykorzystania mozaiki w przestrzeni kuchennej…

Ścienna mozaika cięta (z kolekcji płytek ceramicznych Pago) imitująca drewno.


Ścienna mozaika cięta (z kolekcji płytek ceramicznych Pago) imitująca drewno.

Oto chłodna, nowoczesna, minimalistyczna, jasna kuchnia ocieplona drewnianym kolorem podłogi oraz mozaiką również imitującą drewno.

Drugi przykład to aranżacja znacznie bardziej wyrazista, która swój „pazur” zawdzięcza nie tylko soczystej zieleni ściany i stolika, ale także intensywnie czarnej, błyszczącej mozaice nad blatem i na jednej ze ścian.

Mozaika ścienna z kolekcji płytek Altea / Albir


Mozaika ścienna z kolekcji płytek Altea / Albir

Mozaika w salonie

Standardowe mozaiki gresowe widuje się w salonie rzadziej niż w innych pomieszczeniach domu, jednakże i tutaj istnieje spore pole do popisu. Mozaika może posłużyć do obudowania kominka, baru albo okiennego parapetu. Pozwala ona także (jak w poniższym przykładzie aranżacji) atrakcyjnie wyeksponować istotne elementy pomieszczenia.

Mozaika ścienna z kolekcji płytek Altea / Albir


Mozaika ścienna z kolekcji płytek Altea / Albir

Ułożona na podłodze i ścianach powala wizualnie wydzielić strefy w salonie oraz atrakcyjnie go połączyć, na przykład z aneksem kuchennym lub przedpokojem. Taki sam mozaikowy element dekoracyjny zastosowany w salonie i przylegającym do niego tarasie może w ciekawy sposób scalić aranżację. Mozaika wykorzystana na gładkiej, niewzorzystej ścianie pokrytej płytkami w tym samym kolorze, urozmaica powierzchnię, przełamując nieco swoją strukturą zbyt rozległą jednolitość, tak jak w przykładzie poniżej.

Kolekcja Calacatta.


Kolekcja Calacatta.

Porady Ceramiki Paradyż

• Mozaiki o bardzo intensywnych barwach dobrze współgrają w aranżacji wnętrza ze szkłem. Agresywny kolor takiej mozaiki może ożywić – niekiedy „nudnawy” i pozbawiony charakteru wygląd pomieszczenia, zwłaszcza takiego, w którym dominują uniwersalne, jasne barwy.
• Mozaiki wykorzystuje się nie tylko do zdobienia ściany czy pokrycia podłogi. Można ją układać również na elementach wyposażenia wnętrza (kominek, wanna, blat). Świetnie sprawdzają się także jako oryginalna ozdoba, jak np. rama lustra.