PORADY > Mozaika łazienkowa w nowym wydaniu

Mozaika, jako sposób zdobienia i ochrony ścian oraz podłogi, funkcjonuje od czasów starożytnych. Odpowiednio dobrane i ułożone kawałki tworzące atrakcyjną i praktyczną całość pokrywającą dowolną powierzchnię, mimo że zmieniały się przez kolejne wieki, jeśli chodzi o styl, dominującą kolorystykę czy wykorzystywany materiał, jako technika aranżacyjna przetrwały do dziś. Obecnie mozaiki są jednym z najmodniejszych rozwiązań wnętrzarskich - i w zasadzie – obowiązkowym elementem wystroju łazienki, a niekiedy także innych pomieszczeń w domu.

Sekret atrakcyjności mozaiki tkwi w nieograniczonych możliwościach, jakie daje ona w aranżacji wnętrz. Sama technika pozwala na tworzenie nieskończonej liczby niepowtarzalnych wystrojów, a efekt osiągany przez zastosowanie mozaiki nie tylko wspaniale dekoruje, ale i kształtuje przestrzeń. W łazienkach robi się to przy pomocy różnych materiałów. Stosuje się tu między innymi mozaiki szklane, kamienne i – najpopularniejsze obecnie – mozaiki gresowe.

Mozaika łazienkowa w nowym wydaniu

 

Najczęściej widuje się w aranżacjach mozaiki składające się z elementów kwadratowych, ale równie dobrze mogą to być prostokąty, trójkąty, heksagony lub inne kształty. Mozaika pozwala z łatwością pokrywać nie tylko proste ściany i podłogi, ale również powierzchnie zakrzywione, łuki, kolumny, zaokrąglone elementy wnętrza, jak na przykład obudowa wanny czy brodzika. Dzięki tej rozmaitości kształtów, barw i faktur, mozaika pasuje do łazienki w każdym stylu. Sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i w nowoczesnych.

Mozaika łazienkowa w nowym wydaniu

 

Łazienkowe mozaiki gresowe

Jeszcze do niedawna w łazienkach dominowały mozaiki szklane, dziś projektanci chętnie wybierają gres, który również jest odporny na wilgoć, a do tego jest materiałem o wiele trwalszym i – co nie jest bez znaczenia - tańszym. Mozaiki gresowe mają świetne parametry nasiąkliwości i ścieralności, dzięki czemu można je stosować nawet w tych najtrudniejszych, najbardziej wymagających miejscach w łazience, jak na przykład na ścianach czy na podłodze natrysku. Należy pamiętać, że ze względu na grubość mozaiki gresowej najlepszym rozwiązaniem na zakrzywionych ścianach nadal będzie mozaika prasowana

Jaki efekt daje mozaika?

W zależności od wybranego stylu, można dzięki mozaikom we wnętrzu uzyskać efekt matowy, błyszczący, lustrzany, drewniany… Mozaika może być na przykład stylizowana na starą i obtłuczoną, dzięki czemu świetnie uzupełni między innymi aranżację rustykalną – lub przeciwnie – złożona z idealnie równych i ostro przyciętych elementów pięknie ozdobi surowe, minimalistyczne wnętrze. Dzięki mozaikowym elementom dekoracyjnym łazienki wyłożone kaflami dużego formatu zyskują lepsze proporcje. Mozaiki dają lekkość zbyt ciężkim wizualnie ścianom, rozbijają zbyt monotonne, nudne powierzchnie, czyniąc je o wiele atrakcyjniejszymi dla oka. Dodają przytulności, elegancji, dynamiki… Zależnie od tego, jak są wkomponowane w wystrój pomieszczenia, mogą optycznie zmieniać dostępną przestrzeń w pomieszczeniu.

Wspaniale spinają całość aranżacji łącząc w sobie wszystkie zastosowane we wnętrzu kolory. Gdy są błyszczące, wprowadzają dodatkowo do pomieszczenia wspaniałą grę świateł, co świetnie eksponuje najciekawsze elementy w łazience (na przykład dekoracyjna wnęka wyłożona mozaiką, oryginalne lustro z mozaikową ramą, obudowa wanny o nietypowym kształcie, elegancka linia umywalki czy jej stylowy blat podkreślony mozaiką).

Mozaika łazienkowa w nowym wydaniu

 

Trendy w modzie wnętrzarskiej się zmieniają, mozaik to jakby nie dotyczy. Są pomieszczenia np. Spa, gdzie mozaika stanowi główny materiał wykończeniowy.

Aranżacje łazienek z wykorzystaniem mozaiki gresowej

Oto kilka przykładów aranżacji łazienek stworzonych przez projektantów Ceramiki Paradyż, w których główną rolę odgrywają mozaiki z gresu szkliwionego. Dla przypomnienia… Gres szkliwiony to jeden z najpopularniejszych obecnie i najbardziej atrakcyjnych rodzajów gresu. Powierzchnia płytek pokryta jest warstwą szkliwa, dzięki czemu uzyskuje się praktycznie dowolny jej kolor i wzór. To właśnie gresy szkliwione mogą wyglądać na przykład jak kamień czy drewno albo mieć oryginalny design oparty na zatopionych w szkliwie dowolnych, ozdobnych elementach. Mozaiki takie mają bardzo atrakcyjny wygląd, łatwo je utrzymać w czystości. Są twarde i odporne na wilgoć oraz zarysowania.

Kolekcja Penelopa


Mozaika gresowa Penelopa. Piękne i uniwersalne rozwiązanie imitujące klasyczny, marmurowy wzór składający się z drobnych kostek w modnym kolorze jasnego beżu. W zależności od charakteru dobranych dodatków, wnętrze może być stonowane i spokojne lub zyskać nieco na drapieżności stylu.

Kolekcja Altea / Albir


Kolekcja płytek Altea / Albir mozaiką z gresu szkliwionego, która pełni w tej aranżacji funkcję praktyczną i dekoracyjną zarazem. Jako wodoodporna pokrywa ścianę natrysku oraz ścianę za umywalkami, chroniąc ją przed wilgocią. Jako błyszcząca i pięknie odbijająca światło, przełamuje dominującą we wnętrzu matowość, wspaniale eksponując istotne w łazience elementy i przyciągając wzrok do nietypowego designu umywalkowych blatów, które w takim układzie stają się najatrakcyjniejszą, najważniejszą częścią wystroju.

Porady Ceramiki Paradyż

• Jeśli łazienka wyłożona jest płytkami dużego formatu, warto to zrównoważyć elementem dekoracyjnym w postaci drobnej mozaiki.
• Mozaiki pokrywające wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu, lepiej wyglądają w przestronnych wnętrzach. W małych daje to zbyt przytłaczający efekt.
• Jeżeli stosuje się w aranżacji wnętrza błyszczącą mozaikę, należy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie, by dodać całości uroku i dynamiki.
• Nie trzeba się obawiać łączenia szkliwionych powierzchni z surowym gresem, połyskliwej mozaiki z matową ścianą oraz zestawiania w mozaikach kontrastowych kolorów. Wygląda to atrakcyjnie i modnie.
• Jeśli chce się połączyć dominujące obecnie trendy wnętrzarskie w aranżacji swojej łazienki, można skupić się na przykład na mozaikach gresowych inspirowanych naturą, imitujących wygląd kamienia czy drewna lub kolorystyką nawiązujących do tzw. barw ziemi (brązy, beż, zielenie, szarości, ale także delikatna biel czy błękit…).