PORADY > Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Każde zbyt małe czy niekształtne pomieszczenie można wizualnie tak zmodyfikować, aby dawało wrażenie większego i nabrało lepszych proporcji. Mała łazienka może optycznie zyskać na metrażu, łazienka podłużna może wydawać się bardziej kwadratowa, zbyt niska wyglądać na wyższą. Wszystko zależy od aranżacji, w której ogromną rolę odgrywa wygląd ścian i podłogi, dlatego płytki łazienkowe należy uważnie dobierać i komponować je ze sobą właśnie pod kątem osiągnięcia zamierzonego efektu optycznego powiększenia wnętrza. Jak to robić?

Ogólne zasady znają wszyscy – jasna kolorystyka i gładkie powierzchnie z połyskiem dają zwykle efekt większej przestrzeni, natomiast ciemne barwy, struktura i wzory dają efekt przeciwny. Tak wygląda teoria, w praktyce jednak nie zawsze i nie w 100% się ona sprawdza, a poza tym liczą się tu szczegóły. Warto w tym przypadku skorzystać z porad architekta wnętrz.

Płytki podłogowe, które dodają optycznie więcej przestrzeni

• Aby podłoga w małej łazience łazienka wydawała się optycznie większa niż w rzeczywistości jest, warto położyć na niej jasne kafle (o chłodnej barwie), najlepiej dużego formatu! Dobrze sprawdza się w takiej sytuacji mniej większych płytek niż więcej tych małych, bo unika się efektu „poszatkowania” podłogi, co w niewielkim wnętrzu mogłoby dawać wrażenie ciasnoty i przytłoczenia.
• Powiększający wnętrze trik z zastosowaniem dużych jasnych płytek na podłodze działa znacznie lepiej, kiedy używa się kafli bezfugowych lub dobiera się fugi w kolorze takim samym jak kolor płytek, dzięki czemu nie dzieli i tak już małej nawierzchni na kawałki i zyskuje optycznie trochę centymetrów.
• Płytki podłogowe do niewielkiej łazienki powinny być raczej gładkie. Dobrze, jeśli dodatkowo ich powierzchnia odbija światło, ponieważ wszystko, co połyskliwe daje wrażenie oddalania, to co matowe natomiast, optycznie raczej się przybliża do obserwatora, a więc dawałoby niepożądany efekt pomniejszania małej łazienki.
• Należy unikać w aranżacji niewielkiego wnętrza zastosowania identycznych płytek na wszystkich powierzchniach. Jeśli podłoga wizualnie „zlewa się” się ze ścianami, pomieszczenie nie ma właściwych proporcji, wygląda „pudełkowo” i – mimo zastosowania wszystkich powyżej opisanych zasad, mogłoby być optycznie pomniejszone, a nie powiększone.

Płytki ścienne, które kształtują przestrzeń

• Do małej łazienki zazwyczaj wybiera się błyszczące płytki w jasnych, chłodnych barwach bieli, szarości czy błękitu, aby osiągnąć wspomniany już efekt oddalania się ścian. Nie poleca się raczej łączenia więcej niż dwóch kolorów. Ewentualną różnorodność barwną wprowadza się do małej łazienki bardzo subtelnie, między innymi za pomocą dekoracyjnych szklanych listew czy elementów mozaikowych łączących w sobie kolory płytek bazowych użytych w łazience.
• Efekt poszerzenia zbyt wąskiej łazienki może dać ułożenie z płytek na węższej ścianie poziomego pasa. Pas ten mogą tworzyć listwy dekoracyjne, płytki w delikatnie odmiennym odcieniu niż pozostałe, a czasami także coś bardziej kontrastującego. Podobny efekt daje poziomy układ prostokątnych płytek na ścianie, którą chce się poszerzyć.
• Aby łazienka wydawała się wyższa – analogicznie – wykorzystuje się pionowe pasy i układy. Czasami może to być kontrastujący kolorem z całą resztą pionowy wąski pas płytek ciągnący się od podłogi do sufitu, czasami wystarczają po prostu prostokątne płytki ułożone na ścianie w układzie pionowym.
• Pomieszczenie wydaje się większe, gdy unika się krzykliwych wzorów i bazuje raczej na gładkich płytkach z połyskiem. Wyjątek stanowią mozaiki, które w pewnych sytuacjach (stosowane z umiarem) dają bardzo atrakcyjny efekt dekoracyjny, a do tego nie pomniejszają łazienki, tylko przywracają jej właściwe proporcje. Tak się dzieje na przykład, gdy trzeba zbyt podłużne pomieszczenie zaaranżować tak, by bardziej przypominało doskonały w swej formie kwadrat. Drobna mozaika na jednej ścianie, którą chce się wizualnie przybliżyć, zdziała wtedy cuda!
• Płytki ścienne w małej łazience nie powinny być identyczne jak te na podłodze, by uniknąć efektu pudełka. W wielu przypadkach warto nawet zróżnicować kolorystycznie i / lub strukturalnie płytki na poszczególnych ścianach (na przykład jedna biała, druga beżowa, trzecia biało – beżowa). Co istotne, nie bazuje się w tym przypadku zazwyczaj na bardzo ostrych kontrastach, tylko raczej na subtelnych różnicach, aby nie przesadzić, nie zgubić efektu nadawania właściwych proporcji i nie wpaść w pułapkę wizualnego pomniejszenia przestrzeni.

Meble i wyposażenie, które powiększa łazienkę

• Głębi ciasnej łazience zawsze dodaje lustro. Warto postawić na dużą taflę bez ram i umieścić ją na węższej ścianie małej łazienki. Dla spotęgowania efektu głębi i optycznego powiększenia wnętrza można powiesić drugie lustro na ścianie przeciwległej. Czasami zamiast luster stosuje się lustrzane płytki naścienne, ale jest to rozwiązanie trochę mniej praktyczne.
• Tak samo jak w przypadku płytek, tak i w przypadku mebli czy wyposażenia małej łazienki, dla efektu powiększania przestrzeni, liczy się połysk oraz materiały odbijające lub przepuszczające światło (metal, szkło). Dlatego wybiera się chromowane, błyszczące baterie łazienkowe, lakierowane fronty szafek, przezroczyste kabiny prysznicowe, półprzezroczyste umywalki etc.
• Małą przestrzeń dobrze „rozciąga” też mocne chłodne światło o białej barwie. Sprawia ono, że mała łazienka wydaje się znacznie większa, należy jednak zastosować wiele punktowych źródeł światła, a nie jedną lampę na suficie. Bardzo ciekawy efekt daje podświetlanie lustra, wanny, jakiegoś motywu dekoracyjnego na ścianie…
• I na koniec jeszcze ważna uwaga – optycznemu powiększaniu małych łazienek dobrze służą puste, przejrzyste, uporządkowane przestrzenie, a zatem najlepiej do minimum zredukować w takim wnętrzu ilość sprzętu i dodatków. Dobrze zadbać o to, aby podłoga pozostawała pusta. Pomaga w tym wybór przede wszystkim wiszących elementów wyposażenia: wisząca toaleta z podtynkową spłuczką, podwieszane pod blatem umywalki szafki, półki na ścianie (zamiast stojących regałów) etc. Zgodnie z tą zasadą, można również zrezygnować z klasycznego brodzika i zamontować w łazience prysznic bezkabinowy z odpływem bezpośrednio w podłodze. Trochę miejsca udaje się zaoszczędzić również dzięki wielofunkcyjnym produktom świetnie sprawdzającym się w ciasnych łazienkach (na przykład szafka połączona z lustrem czy grzejnik będący jednocześnie wieszakiem na ręczniki).

Porady Ceramiki Paradyż

• Jeśli masz małą łazienkę, wybieraj płytki jasne, gładkie i błyszczące oraz fugi w kolorze płytek.
• Nie obawiaj się stosowania dużych formatów płytek w małych wnętrzach.
• W niewielkiej łazience najlepiej sprawdza się nowoczesny, minimalistyczny wystrój.
• Im mniejsza łazienka, tym trudniejsza jej aranżacja, dlatego warto korzystać z porady projektanta wnętrz lub inspirować się gotowymi, sprawdzonymi pomysłami na tego typu pomieszczenia i ich optyczne powiększanie.

Mała łazienka - kolekcja Ornelia / Tomb


Powyżej jeden z bardzo dobrych przykładów aranżacji małej łazienki i przywrócenia wnętrzu właściwych proporcji, dzięki zastosowaniu odpowiedniego doboru płytek i wyposażenia (delikatne, różne kolory na poszczególnych ścianach, jasna podłogach w dużych płytkach, mozaika „przybliżająca” ścianę w podłużnym pomieszczeniu, pionowy ciemny pas płytek podwyższający wnętrze, duża tafla lustra dodająca przestrzeni, gładkie i błyszczące meble odbijające światło, przezroczysta – lekka wizualnie kabina prysznicowa, podwieszane sprzęty, chłodne oświetlenie i minimum dodatków).