PORADY > Design a ergonomia

Wygląd czy funkcjonalność? W mieszkaniu ma być ładnie i wygodnie! Aranżacja wnętrz może i powinna uwzględniać zarówno ergonomię, jak i interesujący design. Jedno gwarantuje przecież komfort fizyczny, a drugie dobre samopoczucie.

Optymalne rozwiązanie to użytkowe i estetyczne wnętrza zgodne z preferencjami ich użytkowników. Aby to uzyskać, niezbędne jest właściwe zaprojektowanie układu każdego pomieszczenia, a także całego mieszkania czy domu, odpowiedni dobór i ustawienie sprzętów oraz wybór stylu, w jakim wnętrza mają być urządzone. Wszystko po to, aby przestrzeń była – pod każdym względem – przyjazna dla domowników.

Ergonomia bardzo konkretnie podpowiada, jak ustawić meble w sypialni, aby się lepiej wysypiać, jak stworzyć tzw. roboczy trójkąt w kuchni, by czas przygotowywania posiłków był krótszy nawet o kilkadziesiąt procent oraz jak rozplanować wyposażenie łazienki, by dobrze spełniała ona swoje praktyczne funkcje.

Design natomiast, czyli odpowiedni dobór formy, barwy, materiału… podkreśla naturalne walory estetyczne wnętrza, nadając mu jednocześnie indywidualny charakter, wyrażający niekiedy osobowość użytkowników. To dzięki designowi właśnie aranżacja może zyskać wymiar oryginalnej, modnej, atrakcyjnej, a domownik czuje się w danym wnętrzu dobrze - po prostu jak u siebie.

Ergonomiczny rozkład domu

Ogólna zasada mówi o tym, że plan domu czy mieszkania musi zapewniać możliwość bezkolizyjnego poruszania się po wnętrzach oraz gwarantować domownikom komfort psychiczny. Dlatego między innymi konieczne jest wydzielanie strefy dziennej i nocnej, czy też strefy ogólnodostępnej oraz intymnej. Do pierwszej zalicza się salon, kuchnię i przedpokój, do drugiej natomiast sypialnię, garderobę i gabinet do pracy. O ile tylko istnieje taka możliwość, warto zaplanować w domu dwie łazienki – po jednej do każdej z wymienionych stref. Jeżeli łazienka jest tylko jedna, powinna znajdować się na granicy tych stref.

Nie bez znaczenia jest także usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem kierunków świata. Sypialnię dobrze jest umieścić po stronie wschodniej, aby wstające rano słońce mogło w naturalny sposób budzić jej użytkowników. Idealną stroną dla kuchni jest północ, ponieważ słońce nie sprzyja przechowywanej tu żywności. Salon planuje się zazwyczaj z oknami wychodzącymi na zachód, aby domownicy wracający popołudniem z pracy lub ze szkoły i spędzający tu resztę dnia, mogli jak najdłużej korzystać ze światła słonecznego.

I jeszcze kwestia kształtu poszczególnych pomieszczeń. Poza szczególnymi projektami uwzględniającymi duże i nietypowe przestrzenie z wykuszami, kolumnami etc., dąży się do tego, by każde pomieszczenie było jak najbardziej zbliżone do kwadratu, ponieważ jest ono wtedy najbardziej ustawne i najłatwiejsze do aranżacji. Istnieją też zalecenia projektantów wnętrz, co do wielkości poszczególnych pomieszczeń (np. komfortowa łazienka to co najmniej 6 – 8 metrów kwadratowych, dobrze ustawny salon to minimum 25 metrów kwadratowych itd.), jednak w tej kwestii nie zawsze – niestety – z różnych względów można spełnić wymagania.

Design a osobowość i sposób życia

Jeśli chodzi o zalecenia dotyczące wyboru stylu aranżacji, nie ma już tak twardych zasad, ponieważ w dużej mierze decydują o tym indywidualne gusta i potrzeby domowników, a także dominujące w danym momencie trendy we wnętrzarstwie. Ogólna, sprawdzająca się zazwyczaj, reguła podpowiada, aby design stanowił pewną przeciwwagę do stylu życia, ponieważ pozwala to zachować zdrowe proporcje. I tak na przykład osoba, która żyje bardzo intensywnie i w pośpiechu, dużo pracuje, jest aktywna towarzysko, uprawia sport… powinna w domu odnaleźć wytchnienie, wyciszenie, relaks, a zatem styl wnętrz powinien być raczej stonowany, spokojny i harmonijny. Dla odmiany ktoś, kto na co dzień w pracy ma niewiele bodźców czy po prostu zbyt mało różnorodności, dobrze, aby zapewnił sobie to w otoczeniu domowym, choćby poprzez żywszą kolorystykę czy bardziej drapieżny wystrój pomieszczeń.

Kuchnia

Niezależnie od tego, czy urządza się małą czy dużą kuchnię, należy trzymać się zasady „roboczego trójkąta”, który trzeba w tym pomieszczeniu odpowiednio zorganizować, by poruszanie się po kuchni było optymalne. Wyznaczają go kuchenka, lodówka i zlewozmywak. Kuchenna ergonomia nakazuje, by strefy: zapasów (szafki, spiżarnia), przechowywania (lodówka), zmywania (zlewozmywak), przygotowywania (blat) i gotowania (kuchenka) zaplanować w pomieszczeniu dokładnie w takiej kolejności – licząc od lewej strony, od wejścia. Bardzo dobrze jest – jeśli warunki na to pozwalają - zadbać o to, by odległość pomiędzy lodówką i zlewem oraz zlewem i kuchenką nie przekraczały półtora metra oraz by oddzielić poszczególne sprzęty od siebie blatami, nad którymi umieszcza się oczywiście gniazdka elektryczne i źródło światła. Istotne są też liczby! Otóż szafki w kuchni wiesza się co najmniej 50 – 60 cm nad blatem, by można było z nich wygodnie korzystać. Wysokość szafek stojących oraz blatu zależna jest natomiast od wzrostu użytkowników, ale najczęściej jest to 85 – 90 cm.

Design… pozwala tu na wiele. Obecnie widuje się kuchnie niemalże w każdym stylu – od klasycznego, rustykalnego, poprzez skandynawski, prowansalski na nowoczesnym, surowym minimalizmie kończąc. Każdą z tych stylizacji pomaga zrealizować dobór odpowiednich płytek na ściany i podłogę oraz wybór dekorów podkreślających dany styl i / lub tematycznie nawiązujących do charakteru pomieszczenia. Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń w zakresie kolorystyki czy form. W kuchni można zastosować zarówno kafle dużego formatu, jak i drobne mozaiki. Ważne jest tylko, by do aranżacji używać materiałów trwałych, odpornych na ścieranie i ewentualne zarysowania.

Płytki ceramiczne Rodari, Paradyż


Płytki ceramiczne Rodari, Paradyż

Rodari Bianco..
67,65 zł/m2
Rodari Bianco..
79,95 zł/szt
Rodari Blue..
86,10 zł/szt
Rodari Red..
86,10 zł/m2

Łazienka

W łazience, podobnie jak w kuchni, ergonomia ma ogromne znaczenie. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni trzeba bowiem pomieścić wiele różnych sprzętów i móc wygodnie z nich korzystać kilka razy dziennie. O czym zatem warto pamiętać przede wszystkim? O odległościach! By swobodnie korzystać z łazienkowych urządzeń, konieczne jest zachowane między nimi i przed nimi wolnego miejsca. Przed wanną oraz przed umywalką niezbędna jest wolna powierzchnia o minimalnych wymiarach 70 x 100 cm, przed kabiną prysznicową minimum 80 x 90 cm, przed sedesem 60 x 80 cm, przed bidetem natomiast 60 x 100 cm. Konieczny zaś odstęp pomiędzy poszczególnymi sprzętami to minimum 20 – 30 cm.

Łazienkowy design to rzecz gustu, jednakże z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać o tym, że – niezależnie od wyglądu, koloru, kształtu – płytki na ścianach i podłodze muszą być przede wszystkim odporne na wilgoć. W łazienkach często stosuje się obecnie – zarówno na ścianach, jak i na podłodze - gres szkliwiony, natomiast w roli elementów dekoracyjnych - mozaiki (szklane lub gresowe).

Płytki ceramiczne Adilio, Paradyż


Płytki ceramiczne Adilio, Paradyż

Sypialnia

W sypialni zaleca się minimalizm. Im mniej mebli i zbędnych dodatków, tym lepiej. Ideałem jest sypialnia, w której znajduje się tylko łóżko, stolik nocny i ewentualnie toaletka dla pań. W tym pomieszczeniu nic nie powinno rozpraszać. Ergonomia nakazuje również zwrócić uwagę na właściwy dobór łóżka w zależności między innymi od wzrostu domowników. Zasada mówi, że powinno to być minimum 25 centymetrów więcej niż wzrost danej osoby. Jeżeli w sypialni znajduje się szafa (najlepiej wnękowa i niewidoczna, zabudowana w całości, by wizualnie nie tracić przestrzeni), trzeba zaplanować w niej minimum 1 metr kwadratowy na ubrania osoby korzystającej z sypialni (jeśli są to dwie osoby – 2 metry kwadratowe itd.). Trzeba pamiętać również o dwóch rodzajach oświetlenia – górne oraz nocne (osobne dla każdego użytkownika).

Konieczne dla psychicznego komfortu ograniczenie bodźców w sypialni polega nie tylko na rezygnacji z niepotrzebnych w tym miejscu sprzętów, ale także na odpowiednim doborze kolorystyki wnętrza. Nie powinny to być pobudzające, nasycone barwy, tylko coś uspokajającego. Dobrze działają na przykład delikatne, przygaszone zielenie i inne barwy ziemi.

Przedpokój

Przedpokój musi być praktyczny i piękny, bo jest wizytówką całego domu, dlatego ogromną rolę pełni tu zarówno ergonomia, jak i design. Ta pierwsza dba między innymi o to, aby w pomieszczeniu znalazło się miejsce na przechowywanie ubrań, butów czy podręcznych toreb, by było gdzie usiąść przy wkładaniu butów itp., odpowiedni design natomiast ma sprawić, by przedpokój – mimo swoich naturalnych „minusów”, jak na przykład brak naturalnego światła, nieustawny zazwyczaj kształt etc. wyglądał przestronnie i stylowo. W pomieszczeniu tym zaleca się stosowanie jasnej kolorystyki, mebli o prostym designie i rozświetlających płytek na podłodze i / lub ścianach.

Płytki ceramiczne Intero, Paradyż


Płytki ceramiczne Intero, Paradyż

Intero Beige..
119,93 zł/m2
Intero Bianco..
92,25 zł/m2
Intero Brown..
83,64 zł/m2
Intero Grafit..
83,64 zł/m2

Salon

Jak już wspomniano, najlepiej by salon był kwadratem o minimalnej długości boku – 5 metrów, by można było się w nim delektować przestrzenią. Ponieważ jest to główna część wspólnej strefy dziennej domowników, w której spędza się najwięcej czasu, salon musi być uniwersalny i „godzić” różne potrzeby użytkowników, dając możliwość wspólnego spędzania czasu. Aranżacja tego miejsca musi skupiać się na wygodzie – pod każdym względem. Wygodne meble wypoczynkowe, wygodny dostęp do kominka czy sprzętu RTV, wygodne ustawienie sprzętów, by można się było swobodnie przemieszczać, wygodne przejście do kuchni, łazienki etc.

Jest tu spora dowolność, jeśli chodzi o design, wybór stylu, kolorystyki. To właśnie salon jest tym pomieszczeniem, które w najbardziej wyraźny sposób może pokazać indywidualizm domowników, ich upodobania i osobowości, jednakże wystrój tego pomieszczenia, czy raczej jego styl, w pewnym stopniu determinuje styl aranżacji innych pomieszczeń w domu, zwłaszcza wtedy, gdy stanowi on przestrzeń otwartą połączoną z kuchnią i / lub przedpokojem. Warto o tym pamiętać!

Płytki ceramiczne Adilio, Paradyż


Płytki ceramiczne Menfi, Paradyż

Menfi Brown..
128,78 zł/m2
Menfi Brown..
115,87 zł/m2
Menfi Brown cokół..
18,45 zł/szt
Menfi Brown listwa mix paski..
36,90 zł/szt
,,

Porady Ceramiki Paradyż

• Aranżując bardzo małe, nieustawne lub trudne wnętrza, jak na przykład poddasza, by optymalnie wykorzystać przestrzeń, lepiej zamówić meble na wymiar, zamiast korzystać z gotowej oferty.
• Aby pogodzić ergonomię, modny design, własne potrzeby i upodobania, warto skorzystać z usług projektanta wnętrz.
• Urządzając mieszkanie lub dom, należy zacząć od zaplanowania ergonomicznych rozwiązań, które dopiero potem „dopełnia się” odpowiednim designem.